BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bizakodó elemzők Európában

Bankok, technológiai társaságok - az elemzői prognózisok szerint az év első három hónapjában ezen szektoroktól lehet a legnagyobb emelkedést várni, míg az energia-ipari, a közhasznú, illetve a gyógyszeripari cégektől érdemesebb távol tartaniuk magukat a befektetőknek. A piaci szakértők optimistán ítélik meg az európai részvénypiacok jövő évét, amelyek egyébként a napokban az elmúlt 29 hónap legmagasabb szintjére tornázták fel magukat.

A főbb európai részvénypiacok indexei az elmúlt 29 hónap legmagasabb szintjére tornázták fel magukat - ez év elejéhez képest jellemzően 6 százalékos pluszban vannak -, s a kilátások is biztatóak. A december-január hagyományosan is kedvező időszak a tőzsdék számára, ráadásul az olajár alakulása is sokat segített: közel 15 dollárral alacsonyabb szinten van idei csúcsához képest. Ez pedig némileg enyhítette a piaci szereplők azzal kapcsolatos aggodalmait, hogy az olajárak magas szintje hosszabb távon rányomja bélyegét az egyes országok gazdaságának növekedési ütemére. Ezzel párhuzamosan kismértékben csökkent az Európai Központi Bankon lévő nyomás is a kamatemelés szükségességét illetően, nem beszélve arról, hogy az eurózóna inflációja a 2 százalékos szint felé sodródik. A kedvező tényezők sorát gazdagította emellett a dollár euróval szembeni gyengülése is, ami szintén az európai részvények felé terelte a befektetőket.

A körülmények tehát adottak ahhoz, hogy a főbb európai részvénypiacok jó évet zárjanak 2005-ben. A Lehman Brothers és a Goldman Sachs közel azonos erősödést vár jövőre az európai részvényindexektől: az előbbi befektetési társaság elemzői 8, az utóbbié 8-10 százalékos sávba várják a mutatók növekedését. A szakemberek legfőbb érvei között az európai részvények alacsony árazása szerepel. A papírok - a jövő évi profitprognózisok alapján - 11,7-es P/E mellett (egy részvényre jutó árfolyam és eredmény hányadosa) forognak, ami elmarad az amerikai piacok átlagától, ráadásul a várakozások szerint 20 százalékkal több osztalékot fizetnek ki az európai társaságok, arról nem is szólva, hogy a tőzsdecégek egyre gyakoribbá váló részvény-visszavásárlási akciói is előnyösen hatnak a papírok kurzusára. Az elemzők átlagosan 10 százalékos eredménynövekedést várnak az európai társaságoktól 2005-ben, bár vannak, akik kicsit pesszimistábban látják a jövőt: a Goldman 4 százalékos profitjavulásra számít, míg a Dresdner Kleinwort Wasserstein egyenesen visszaesésre.

Ami az év első hónapjára vonatkozó prognózisokat illeti, a Merrill Lynch nyolc évtized statisztikáinak áttekintése alapján arra jutott, hogy az év első hónapjában a legjobb teljesítményt a "mikrocégek" hozzák (átlagosan 4,6 százalékos erősödéssel), amelyet a valamivel nagyobb, ám még kis kapitalizációjú cégek követnek a sorban (2,5 százalék), majd következnek a közepes vállalatok (1,8 százalék), illetve a blue-chipek (1,5 százalék). A statisztikáknál maradva, a Merrill Lynch elemzői szerint érdemes a Wall Street záróértékére is figyelni: amennyiben pozitívban zárja az évet (jelenleg az amerikai részvénypiac mutatói 2-7 százalékos pluszban vannak az év elejéhez képest), úgy a következő év januárja átlagosan 2 százalékos emelkedést hoz, míg lejtmenet esetén az év első hónapját 3,4 százalékos erősödés jellemzi.

Ami az egyes szektorokat illeti, a január-márciusi időszakban a pénzügyi szektor szereplői, illetve a technológiai társaságok részvényei ugorhatnak meg, míg májusban a gyógyszeripari cégek, júniusban pedig a közhasznú társaságok ideje jöhet el. Ez utóbbi két ágazat szereplőitől érdemes távol tartani magukat a befektetőknek az év elején - hangzik az elemzők várakozása, akik az év második felében már az energiaipari cégekben is fantáziát látnak.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.