Új befektetési alaptípus, a műtárgyalap került a befektetők érdeklődésének középpontjába. Népszerűségüket mi sem mutatja jobban, mint hogy tucatnyi konstrukció jelentette be indulását. A bizonytalan gazdasági helyzet közepette a befektetők mindig új alternatív lehetőségeket keresnek, s jelenleg a műtárgypiac testesíti ezt meg, bár aligha lehet ezt a szegmenst kockázatmentesnek tekinteni - mutatnak rá a piaci elemzők.
A beharangozott 12 zárt végű alap közül mindeddig három konstrukció kezdte el működését, köztük a londoni Fine Art Fund, amelyet a Christie's International egyik volt szakembere, Philip Hoffman kezel. A konstrukció portfóliója igen széles kört ölel fel, hiszen a 14. század második felétől egészen a kortárs alkotásokig találhatók festmények, s közülük hatot hamarosan profittal értékesít az alapkezelő.
Egyes szakemberek azonban pesszimistán látják a műtárgyalapok jövőjét, mondván, meglehetősen illikvid ez a piac. Ráadásul az elmúlt 50 évben mintegy egy százalékponttal roszszabb teljesítményt produkált ez a szegmens az amerikai Standard & Poor's 500 mutatónál, ha a Mei Moses Art Index alakulásával hasonlítjuk össze. (Az index alapjául azon műtárgyak szolgálnak, amelyek több mint egyszer megfordultak már az aukciókon.)
A műtárgyalap iránt érdeklődőknek nem szabad figyelmen kívül hagyni azt sem, hogy a műalkotások adása és vétele drága, és a költségek, illetve jutalékok érdemben rányomják bélyegüket a konstrukciók teljesítményére: a befektetési jegyek vételekor 1,5-5 százalékos díjjal szembesülhetnek a befektetők, míg az éves alapkezelői díj 2 százalék körül mozog. Ráadásul egyes alapok sikerdíjat is felszámolnak. A műtárgy nem rövid távú befektetés: éppen ezért a zárt végű konstrukciók 3-10 éves időtartamra jönnek létre.
Az ABN Amro a tervek szerint jövő februárban indítja el műtárgyalapját, az ügyfelek érdeklődését látva - közölte a Bloomberg -, és a befektetők kizárólag kínai, illetve orosz műalkotásokra specializálódó alapokkal is számolhatnak a jövőben. Amenynyiben a 12 műtárgyalap mindegyikének sikerülne a tervbe vett 150 millió dolláros nettó eszközértéket elérniük, úgy 1,8 milliárd dolláros összvagyonuk közel 8 százalékát jelentené a világ éves műtárgyforgalmának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.