BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vegyes összkép a műtárgypiacon

Több ezer műtárgy kereste gazdáját a karácsony előtti aukciókon. A sort a Polgár Galéria nyitotta 54. Karácsonyi Művészeti Aukciójával. A december 1-3-ig tartó árverésen összesen 100 millió forintot meghaladó kikiáltási árú tételek kerültek kalapács alá. Az első napon - a festmények mellett - árverezett bútorok és szőnyegek esetében a pár tíz-, illetve százezres tételek voltak kelendőek. A második napon - majd 19,5 millió forintos értékben - órákat, üveg- és porcelántárgyakat adtak el. Leütési értékük - az előző naphoz hasonlóan, 70 százalék feletti kelendőségi ráta mellett - alig haladta meg az összkikiáltási árat. Itt is az előző nap tendenciája érvényesült, de születtek milliós eredmények is. A 440-es számú díszkiöntőt 2,2 millió, a 338-as számú Daum Nancy vázát pedig a kikiáltási áron, 1,1 millió forintért ütötték le. A harmadik napot az ékszereknek szentelte a ház. A 181 tárgy teljes kikiáltási ára megközelítőleg 27 millió forint volt, amit a leütési érték a 85 százalékos siker ellenére sem tudott felülmúlni (23,6 millió forint). Legmagasabb áron az utolsó tételként kikiáltott, 1,01 karátos foglalatlan briliáns kelt el 2,6 millió forintért, de az aukció attrakciójának szánt Indivii mobiltelefonra nem érkezett ajánlat.

Épp hogy befejezte árveréseit a Polgár Galéria, máris a Belvedere Szalon árverésére siethettek a gyűjtők. A december 4-5-én tartott aukció második napján kerültek kalapács alá a műtárgyak. A 149 tételből álló kínálat összértékét 38 millió forintnál is többre taksálta a cég, ám úgy tűnik, a vásárlók ezzel nem értettek egyet; 41 tárgy cserélt gazdát, közel 8 millió forintért, ami 28 százalékos eredményt jelentett. Nem találtak gazdára a 950 ezer, illetve 2,2 millió forintról indított kandallók sem.

A BÁV december 8-án tartotta 70. ékszeraukcióját, melyen 350 tételt vittek kalapács alá, mintegy 45 millió forint értékben. A tárgyak 77 százaléka ugyan gazdára talált, de a leütési érték végül alig 30 millió forintot tett ki. Több, nagy értékű ékszerre egyáltalán nem érkezett licit, ugyanakkor elkelt a 256-os számú fülbevalópár a kikiáltási áron, 6 millió forintért. A következő napon kaptak helyet a bútorok, a borok és a bundák. A bútorkínálat - ellentétben a bundákéval - nem volt túl bőséges, bár utóbbiak nem vonzottak túl sok vevőt. Az 1,7, illetve 1,6 millióról indított szőrmecsodák megmaradtak, de ugyanígy nem vásároltak a jelenlévők 2-300 vagy 47 ezer forintért kabátokat. Ezzel szemben gazdára talált az 595-ös számú Genny nerckabát, bő 1 millió forintért. A 8 tételnyi borkínálatból három ment el, kikiáltási áron.

A Nagyházi Galéria december 11-12-én tartott aukcióján néprajzi tárgyak, bútorok, szőnyegek, ékszerek és ezüsttárgyak egyaránt megtalálhatók voltak, mindkét napon 51 millió forintot meghaladó kikiáltási áron, és mindkét alkalom körülbelül 50 százalékos sikert eredményezett. Annak ellenére, hogy az első napon 4,2 millió forintot adtak a 150-es számú képóráért és 3,2 milliót a 88-as számú díszkupáért, egyetlen licit sem érkezett a 3,5 millióról indított Gallé-vázára, s nem ez volt az egyetlen drága tétel, amely ajánlat nélkül maradt. A második nap rekordere a 363-as számú gyömbértartó lett 1,7 millió forinttal, de sem a 16. századi csokornásfának, sem a burmai rubinoknak, sem a kolumbiai smaragdoknak nem akadt vevője.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.