BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Áprilistól bővülő alapkategóriák

A Bamosz tervei szerint már-cius végén lépnének életbe a befektetési alapokra vonatkozó új kategorizálási formák: két-két pénzpiaci, kötvény-, részvény- és vegyesalapforma jelenne meg. A kategóriák a Bamosz szerint reformra szorultak, ráadásul a befektetők sem lehettek biztosak abban, hogy például a részvényalapon mindegyik szereplő ugyanazt értette-e.

A kategóriák elnevezései orientálóan hatnak, ám a befektetők valóban tudják, hogy milyen stratégiájú konstrukcióba fektették pénzüket? A már évekkel ezelőtt kialakított hazai kategóriák a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) szerint reformra szorultak, hiszen kérdés, hogy az egyes besorolások alatt valóban mindenki ugyanazt értette-e. Az alapkategóriákat jóváhagyta a Bamosz szakmai standard bizottsága, az első ilyen típusú jelentéseket január végére kérik be a piaci szereplőktől, s a tervek szerint március végétől élesben indulna az új rendszer - mutatott rá Kovács Zsolt, a bizottság elnöke.

Áprilistól mind a pénzpiaci, mind a kötvényalapok két-két kategóriába sorolódnak. A pénzpi-aci alapokon belül a likviditási alapoknál a portfólióban lévő eszközök átlagos hátralévő futamideje nem haladhatja meg a három hónapot, míg a pénzpiaci alapoknál a 12 hónapot. A kötvényalapokon belül a rövid kötvényalapoknál a portfólióban lévő eszközök durationje 1-3 év, míg a hosszú kötvényalapoknál ez meghaladja a három évet. Így a jövőben megszűnnének az olyan esetek, amelyre talán a legjobb példa az OTP Optima: kötvényalapként van ugyan kategorizálva, ám a portfólió valós kockázata alapján inkább a pénzpiaci alapok között lenne a helye. Lényeges feltétel az is, hogy a kötvény- és pénzpiaci alapok nem tartalmazhatnak részvényeket.

A vegyes alapokon belül megkülönböztetnék a kötvénytúlsúlyos vegyes alapokat, ahol a portfólióban lévő részvények aránya nem haladja meg a 30 százalékot, míg a kiegyensúlyozott vegyes alapoknál ez 30-70 százalék között mozogna. A részvényalapoknál a részvénytúlsúlyos alapokban a részvények aránya 70-90 százalék lenne, míg a tiszta részvényalapoknál meghaladja a 90 százalékot. Eszerint egyébként nem kizárt, hogy több részvényalap is a vegyes alap kategóriába kerülne át. A megállapított kategóriákon belül az alapkezelőnek fel kell tüntetnie a portfólió meghatározó devizális és földrajzi (például hazai, globális, közép-európai) kitettségét is.

A hovatartozást az alapok havi jelentései mutatják meg. Ha egy alap egy éven át nem felel meg a kategória szabályainak, az alapot újra be kell sorolni.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.