BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kitüntetések a vitrinben

A műkincspiac sajátos területe a katonai és polgári kitüntetések, rendjelek gyűjtése. A nagy galériák, aukciósházak szinte egyáltalán nem foglalkoznak ezzel a tárgycsoporttal, ugyanakkor a speciális gyűjtőkör kiszolgálására számos kereskedő specializálódott.

A napjainkban létező, differenciált kitüntetési rendszer első nyomait a rómaiaknál találhatjuk meg. Bár a középkor folyamán is jutalmazták az uralkodók hű alattvalóikat, ez általában földbirtokot és címeres levelet jelentett, semmint érmét. A kitüntetési rendszer közvetlen előzményének az egyházi és világi lovagrendek megalapítása tekinthető, melybe csak a kiváltságosok nyerhettek felvételt, hovatartozásukat pedig a rendjel viselésével mutatták. De míg a rendjelek a rendhez tartozást szimbolizálják, addig a kitüntetést valamely uralkodó vagy állam osztja ki, pontosan meghatározott tevékenységek elismerésére. Az első kitüntetések természetesen katonaiak voltak, s életre hívásuk a fejedelmi abszolutizmus korának háborúihoz, az egyre nagyobb létszámú, nem nemesi származású katonaság jutalmazásához kapcsolódott. Európában az első katonai érdemrendet XIV. Lajos alapította 1693-ban, Magyarországon pedig Mária Terézia 1757-ben. A katonai kitüntetések bővülése és a polgári kitüntetések magyarországi kialakulása már a ,,boldog békeidőkhöz" köthető, amikor hadi cselekmények híján a társadalom számára hasznos tevékenységek értékelése került előtérbe. Napjainkban, a több száz éves hagyományok és a változatos kitüntetések ellenére, nincs Magyarországon egységes viselési sorrend. Ennek oka, hogy mind a Horthy-korszakban, mind a szocializmus alatt kapott kitüntetések jó része viselhető.

A kitüntetések közül - érthető okokból - az adott országban mindig a saját nemzet érdemrendjei a legkeresettebbek. A nem nagy létszámú, ám annál komolyabb szándékú gyűjtői kör nem fukar, ha egy-egy szép darabról van szó. Az átlagos ár pár tíz ezer forintban határozható meg, sőt egy Bányász Szolgála-

ti Érdemérmet már pár száz forintért is megvásárolhatunk, ugyanakkor a ritka darabok ára felkúszhat több száz ezer vagy millió forintra is, és vannak kitüntetések, melyek ritkaságuk okán szinte felbecsülhetetlen értékkel bírnak. Igen magas áron szoktak elkelni az Osztrák-Magyar Monarchia időszakából való kitüntetések, mivel ezek iránt Bécsben is igen nagy az érdeklődés. 2004-ben például 1,8 milliós induló ár után 2,4 millió forintért kelt el a Pannonia Terra árverésén a Vaskorona-rend I. osztálya csillaggal, eredeti szalagon és dobozban.

A kitüntetések áránál - a ritkaság mellett - igen meghatározóak az aktuális politikai-ideológiai divatok. Jól példázzák ezt a kommunista korszak kitüntetései, melyeket a legtöbb magyar háztartásból, hacsak a kegyeleti érzés meg nem akadályozta, kiseprűztek. Ezzel szemben Nyugat-Európában, főleg Németországban komoly érdeklődés mutatkozik irántuk, s az itthoni ár többszörösét sem átallják kifizetni értük.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.