BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nehéz év után a hedge alapok

Egyre biztonságosabb terepek felé fordulnak a hedge alapok, az alapkezelői piac leggyorsabban növekvő szegmensét alkotó konstrukciók, amelynek a hátterében a nem túl fényes teljesítménnyel záródó tavalyi év és az intézményi befektetők nyomása húzódik meg.

A klasszikus, nagy tőkeáttétellel működő, s egyúttal magas kockázattal is bíró hedge alapok a hagyományos befektetési alapoknál jobb hozamokkal kecsegtették a befektetőket, az elmúlt esztendő azonban az ágazat számára a legkeményebb időszaknak bizonyult a Long-Term Capital Management 1998-as összeomlása óta. Az amerikai alapkezelői piac leggyorsabban növekvő szegmense átlagosan 9,6 százalékos hozamot könyvelhetett el, kismértékben elmaradva a Standard & Poor's 500 index erősödésétől. A legjobb eredményt - közel 19 százalékos hozamot - azon konstrukcióknak sikerült produkálniuk, amelyek csődben lévő társaságok, illetve a fejlődő országok részvényeibe fektettek - derül ki a CSFB/Tremont Hedge Fund Index adataiból. A részvényárfolyamok erősödésére játszó alapok mintegy 12 százalékos emelkedést könyvelhettek el, amiben nem csekély szerepet játszott, hogy az S&P 500 index 2004 utolsó negyedévében 8,7 százalékot ugrott.

A konstrukciók apadó hozamában valószínűsíthetően az is közrejátszott, hogy a fedezeti alapok fokozatosan visszavesznek kockázati szintjükből, engedve az intézményi befektetők nyomásának. Jól jellemzi ezt a tendenciát, hogy 2003-ban még 19,6 százalékos teljesítményt értek el a konstrukciók, 1990-ig visszamenőleg pedig éves átlagban 14,4 százalékos hozamot tudnak felmutatni - derül ki a Bloomberg adataiból. Ráadásul az amerikai értékpapír-felügyelet (SEC) kontrollja is kiterjed már rájuk: a legalább 15 ügyfelet, s minimum 30 millió dollár eszközértéket felmutató alapok szakembereinek 2006. februárig regisztráltatniuk kell magukat befektetési tanácsadóként. Ez lehetőséget ad a SEC felügyelőinek ahhoz, hogy a nyilvántartásban szereplő hedge alapokat időnként megvizsgálják. Az alapok túl sok pénzt kezelnek ahhoz, hogy senki se tudja, mi is folyik a háttérben - érveltek a SEC szakemberei. Az elmúlt három esztendőben 217 milliárd dollár nettó tőke áramlott a fedezeti alapokba, amelyek vagyona jelenleg már a 900 milliárdhoz közelít, miközben számuk a duplájára, 7165-re nőtt a világon. (Miután a hedge alapok magas tőkeáttétellel, azaz saját tőkéjük többszörösét kitevő hitelállománnyal működnek, így egy valamirevaló, pár milliárd dollárt kezelő alap vásárlóereje több tíz milliárd dollár lehet.) Ráadásul a várakozások szerint 2008-ra már 3200 milliárd dolláros vagyont kezelhetnek a fedezeti alapok.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.