Az MNB legutóbbi, májusi találkozóján 25 bázisponttal 8,50%-ra emelte irányadó kamatát. Az élelmiszereknél és energiánál megfigyelhető árrobbanásra való tekintettel- mely természetesen hatással van a magyar inflációra is-, az elemzők szerint az év végéig további 50 bázisponttal 9,00%-ra emelhetik az alapkamatot. A banknak másképp esélye sincs a 3,0%-os célráta felé közelíteni az inflációt. 2008-ra nézve összességében 6,3%-os drágulást várnak. Májusban 7,0%-kal emelkedtek a fogyasztói árak, miután áprilisban még 6,6%-os értékről adtak számot. Sőt, ez még csak a kezdet. Főleg, hogy a magyar gázárak jelentős emelkedése (9,4%) tovább fűti a magyar inflációt - olvasható a GlobalFx jelentésében.
Emiatt még inkább reménykednek az újabb kamatemelésekben a befektetők. Az emelkedő bérekre és a fokozódó inflációs veszélyekre való tekintettel az elemzők szinte biztosak voltak a júniusi 8,75%-ra való kamatemelésben. A bruttó átlagbérek áprilisban 0,6%-kal emelkedtek (előző. +9,9%). A forint jelentős nyereségeire való tekintettel, melyek szintén mérsékelik a drágulást, az MNB azonban meglepően nem változtatott irányadó kamatán. Lehetséges, hogy ebben a 2,2%-ra lefelé módosított 2008-as GDP-előrejelzés is közrejátszott.
A döntés hatására azonban nem torpant meg a magyar deviza szárnyalása. A piac hamar túltette magát az elmaradt kamatemelésen, és úgy volt a kamatpolitikai szigorítással, hogy ami késik, nem múlik. A forint legutóbbi, 5 éves csúcsokat döngető erősödése az euróval szemben azonban nem elegendő ahhoz, hogy az MNB változtasson kamatpolitikáján. A bank elnöke, Simor András legutóbb hangsúlyozta: a forint euróval szemben tanúsított erősödése kimondottan jót tesz a gazdaságnak.
Az MNB kamatemelései azonban rosszul érintik a gyenge magyar konjunktúrát. A magyar kiskereskedelmi forgalmak áprilisban éves szinten 1,5%-kal csökkentek (előrejelzés: -2,1%), ennek ellenére az elkövetkező hónapokban még csökkenhet a belső kereslet. Márciusban 3,5%-kal csökkentek a kiskereskedelmi eladások. Az építőiparban és a munkaerő-piacon sem túl rózsás a helyzet. Ezzel szemben jó jel, hogy áprilisban 54,2 milliárdról 64,1 milliárdra nőtt a külkereskedelmi mérleg többlete.
A forint további erősödése mellett szól az is, hogy a piaci résztvevők a forint sávjának eltörlését is kedvezően fogadták. Az elemzők szerint ezzel az MNB is a forint erősödése mellett tette le a voksát. 2008 februárjáig csupán 15%-ot ingadozhatott az árfolyam a 282,36-os paritás körül. Június közepén a jegyzés átlépte a korábbi ingadozási sáv egykoron 240,00-nél futó alsó szélét. Ilyen esetekben korábban az MNB azonnali intervenciókkal közbeavatkozva rögtön visszaterelte az ingadozási sávba az árfolyamot.
Az elkövetkező hónapokban összességében további veszteségekkel kell számolni a devizapárnál, mivel javult a magas kamatú devizák körüli általános piaci hangulat, és megmaradtak a kamatemeléssel kapcsolatos spekulációk is. A következő cél az alsó oldalon a 225-ös érték, melynek elérése esetén konszolidációra kerülhet sor. Ha később tartósan az érték alá megy az árfolyam, visszaesés várható akár 220,00-ig is. A kevésbé kamat-optimista EKB-ra való tekintettel is a forint erősödésére számíthatunk az EUR/HUF kereszt esetében. A devizapárra jellemző magas volatilitás miatt azonban a befektetőknek mindenképp fel kell készülniük az erőteljes ellenmozgásokra is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.