A New York Egyetem és a Maryland Egyetem által támogatott vizsgálat nyomán kiderült, hogy minél valósabbnak érezzük a fizetési eljárást, annál szigorúbbra fogjuk a költekezést. A dolog fordítottja is igaz, minél elvontabb és minél átláthatatlanabb a pénzforgalom lebonyolítására alkalmazott technika, annál lazábban kezeljük a pénzt.
A két egyetem kutatói több kísérlettel is igazolták a vizsgálatuk végeredményét - írja a Financial Times. Mint arról egy pszichológiai szaklapban (Journal of Experimental Psychology) beszámoltak, az egyik kísérletet piackutatásnak álcázva hajtották végre, ennek során a csoport tagjait arra kérték, hogy válasszanak egy fiktív étterem étlapjáról. A csoport egyik felével közölték, hogy hitelkártyával is lehet fizetni, a másiknál csak készpénz alkalmazását kötötték ki. A kártyás fizetésnél jóval nagyobb költekezési hajlandóság jelentkezett. Egy további kísérlet során arra kérték egy csoport tagjait, hogy vásároljanak be egy családi-baráti ünnepség céljára. A kártyás fizetésnél 175 dolláros átlag jött ki, míg a készpénzesnél csak 145 dollár.
Egy további próba során hitelkártyás és készpénzes fizetőket kértek meg, becsüljenek meg és adjanak össze egy-egy árujegyzékben szereplő tételsort. Itt rendre azok jelöltek meg alacsonyabb árakat, akik előtt a plasztik fizetőeszköz alkalmazása lebegett. A tanulmány szerzői szerint a fizetéshez kapcsolódó „fájdalomérzet” sokkal gyengébb a bankkártyák használata során, ezért a felelőtlen költekezés és a tékozló életvitel megfékezését is a pénzforgalom ezen körében kell kezdeni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.