Recessziós félelem hajtja a befektetőket, akik folyamatosan menekülnek ki a feltörekvő eszközökből a biztonságosabbnak vélt dollár és jen eszközeikbe.
A dollár árfolyama ezért folytatja a rendkívüli erősödését az európai devizával szemben: délután 1,25-re ereszkedett a kurzus. A recessziós félelmet hajtja, hogy a várakozásokat alulmúlta a német termelői árindex alakulása, és a gazdasági kilátások romlásáról szóló hírek jönnek az Egyesült Királyságból és Kínából is.
Úgy tűnik a pénzpiaci krízis reálgazdasági hatása elérte a fejlődő gazdaságokat is, ez mozgatja a nemzetközi devizapiacot, és emiatt erősödik a dollár és a jen. Az orosz rubel például kétéves mélypontra süllyedt a dollárral szemben: 27,24 a váltás. Az euró árfolyama 117-es értékre gyengült a jennel szemben.
Elemzők szerint a magyar jegybank e heti 3 százalékos kamatemelése dominó hatást gyakorolhat az európai kis devizák után fizetett felárban. Ma a dán jegybank (októberben már másodszorra) 50 bázisponttal 5,5 százalékra emelte az alapkamatot. November 6-én dönt a cseh jegybank az EU legalacsonyabb rátájáról, egyelőre a piac vágást áraz.
A világ nagy gazdasági övezeteiben eközben fokozódik a kamatcsökkentési várakozás: novemberben megkezdheti a vágást az Európai Központi Bank és az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed is vághat még az irányadó kamaton, hogy lassítsa a globális recessziót.
Vagyis kinyílik az olló a nagyobb gazdaságok pénzei után fizetett kamat és a kisebb feltörekvő devizák felárai után. Kérdéses ez rövid távon képes e megfordítani a tőkeáramlás irányát. Pekingben ma tárgyalnak az európai és ázsiai gazdasági vezetők, akik a tőkepiaci helyzet kezelésére a Nemzetközi Valutaalapnak szeretnének hangsúlyosabb szerepet adni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.