Ezzel szemben a német kormányforrások szerint Angela Merkel kancellár és Peer Steinbrück pénzügyminiszter egyaránt azon a véleményen van, hogy ilyen jellegű csomagra Európában nincs szükség. Annak ellenére, hogy a 300 milliárd eurós segélycsomagot Párizs hivatalosan még nem erősítette meg, a német források arra számítanak, hogy az napirendre kerülhet Párizsban. Németország kezdettől fogva azt hangoztatta, hogy a válság az Egyesült Államokból indult ki, ezért elsősorban Washingtonnak kell megtennie a szükséges válságelhárító lépéseket. Idetartozik az a hír is, hogy a pénzügyi válság miatt veszélybe került ingatlanszektor megsegítésére a francia állam 5 milliárd euróért felvásárol 30 ezer olyan lakást, amelyek építése az értékesítési bizonytalanságok miatt még nem kezdődött meg. A hírt a francia elnöki hivatal közleményben jelentette be.
A bankvilágot megrázó válság miatt a nemzetközi pénzpiacot az eddiginél erőteljesebben kell, és fogják is szabályozni - vélekedett az osztrák televízióban Joseph Stiglitz amerikai közgazdász. A Nobel-díjas tudós leszögezte: a "deregulációs mantrának" egyszer és mindenkorra vége. Szerinte a pénzpiaci krízis nem fog feltétlenül egy átfogó gazdasági válságba, súlyosabb recesszióba vagy depresszióba torkollni, de semmi sem zárható ki. Az azonban biztos, a világgazdaság sokrétűbbé válik, az Egyesült Államok megszűnik egyedüli gazdasági hatalomnak lenni - húzta alá. A svájci UBS bank, amely Európában a bankok közül a legnagyobb mértékben szenvedte meg a pénzügyi válságot, ez év harmadik negyedében csekély nyereséget realizál - jelentették be a bank rendkívüli közgyűlése előtt Bázelben. Az UBS három veszteséges negyedév és a 45,4 milliárd svájci frankos (28,7 milliárd euró) leírás után visszatért a nyereséges zónába.
Az UBS veszteségeit az amerikai jelzáloghitelpiacon szenvedte el. A japán központi bank (BoJ) csütörtökön 1600 milliárd jennel (10,4 milliárd euróval) növelte a pénzpiaci likviditást, rövid távú hiteleket adott a bankoknak. Az Európai Központi Bank (EKB) csütörtökön változatlanul, a jelenlegi 4,25 százalékon hagyta az irányadó kamatot. Trichet EKB-elnök hosszú idő óta először már nem tartja kizártnak az esetleges kamatcsökkentést, mellette szól az, hogy a pénzügyi válság "rendkívüli nagy bizonytalanságot" okozott, csökken az európai gazdaságok növekedése, mérséklődik a lakosság fogyasztása. Ugyanakkor mérséklődnek az inflációs kockázatok: bár ezek a kockázatok "csökkentek, de nem tűntek el" - mondta.
Miroslav Kalousek, cseh pénzügyminiszter szerint "nincs szükség rendkívüli intézkedésekre a cseh gazdaságban és a pénzügyi szférában, mert a gazdaság és a pénzügy rendben, jó állapotban vannak". Kalousek azt követően nyilatkozott, hogy Mirek Topolánek kormányfővel és Zdenek Tuma, jegybanki kormányzóval megvitatták a pénzügyi válság lehetséges hatását a cseh gazdaságra.
A tudatos pénzügyekről rendezett budapesti konferencián Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a kialakult pénzügyi válság fő felelősei közé sorolta a pénzügyi intézményeket, hitelminősítőket, könyvvizsgálókat és azt hangsúlyozta, hogy a felelősség nem osztható meg egyenlő arányban a hitelezők és a hitelt felvevők között. "Globális piacon a felügyeletnek és a szabályozásnak is globálisnak kell lennie. Európai intézményekre és a mainál erősebb európai hatósági szabályozásra van szükség" - emelte ki a kormányfő. Veres János pénzügyminiszter ugyanezen a konferencián hangoztatta: Magyarországon nincs olyan helyzet, hogy a nemzetközi bankválság okozta nehézségekről kellene tárgyalni. "Ezen a nemzetközi konferencián, amely a pénzügyi kultúra fejlesztésével foglalkozik, együtt vagyunk a jegybank elnökével és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének elnökével, de a témáról és nem a nemzetközi bankválság magyarországi hatásáról beszélgetünk" - válaszolta Veres János arra a kérdésre, hogy szükség van-e állami beavatkozásra.
"A nemzetközi pénzügyi válság hatása Magyarországot elsődlegesen nem érinti, de a várható lassuló növekedés indokolja, hogy a kormány a vállalkozások élénkítésére lépéseket tegyen" - mondta Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter a kormányszóvivői tájékoztatón. Elmondta: az élénkítő csomagnak összességében 800 milliárd forint hatása lesz, a költséget tekintve 250-300 milliárd forintot tesz ki az uniós források felhasználása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.