A döntés meghaladta az elemzői várakozások többségét, ezek ugyanis 0,5 százalékos kamatcsökkentésről szóltak. A termelés visszaesése, a lakossági fogyasztás növekedésének erős lassulása, a lakásárak rohamos csökkenése, a megszorult bankok szűkmarkú hitelezése tette indokolttá a hitelezések vártnál sokkal nagyobb mértékű enyhítését.
A gazdasági lassulás és a fenyegető recesszió ellenére eddig gyorsult az infláció a korábbi világpiaci üzemanyag- és élelmiszer-drágulás miatt. Szeptemberben 5,2 százalékra emelkedett a tizenkét havi infláció Nagy-Britanniában az augusztusi 4,7 százalékról.
A szeptemberi ütem újabb 16 évi rekord, még messzebb volt a központi bank 2 százalékos, folyamatos céljától. A Bank of England szakemberei azonban biztosra veszik, hogy a gazdasági valóság hamarosan lefékezi az inflációt, habár várható, hogy még sokáig 2 százalék fölött marad. A Bank of England is részt vett a mértékadó központi bankok október 8-i, egyeztetett, egyformán fél százalékpontos kamatcsökkentésében, de azóta az amerikai szövetségi tartalékbankrendszer (Fed) további fél százalékponttal 1,00 százalékra csökkentette alapkamatát, ismét beállítva a 2003. június és 2004. június között érvényben volt, rekord alacsony szintet, és most csütörtökön további enyhítés várható az Európai Központi Banktól (EKB) is, amelynek alapkamata október 8-a óta amúgy is csak 3,75 százalék.
Vagyis a Bank of Englandre némi kamatverseny-nyomás is nehezedik. Ez és a reálgazdasági kínok semmissé tették a kamatcsökkentési sietség ellen szóló, inflációs érveket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.