Hosszú távon jók a kilátások a régióban, de a pénzügyi krízis itt is problémákat okoz majd – mondta Michael Spence Nobel-díjas közgazdász, a Világbank növekedési és fejlesztési bizottságának tagja újságíróknak a Pioneer Investment European Colloquia Series velencei konferenciáján.
A feltörekvő piacok gyorsabban kilábalhatnak a válságból, mint a fejlettek, mivel a bankjaik mérlegei rendben vannak. Kelet-Európa helyzetét azonban nehezíti, hogy gazdasága nagyon ki van téve az eurózóna keresletének, ezért lelassulhat az ottani recesszió miatt.
A kormányoknak ebben a helyzetben a gazdaságot kellene élénkíteniük, hogy belső kereslettel pótolják a kieső exportot. Ehhez olyan lépéseket kell tenni, amelyek elősegítik a költést, munkahelyeket teremtenek, fokozzák a jövedelmeket.
Az adócsökkentés azonban – mutat rá Spence – nem biztos, hogy beválik, sokan ugyanis, ha több pénzük marad a kevesebb közteher miatt, csak a megtakarításaikat fokozzák, nem költenek többet.
A kormányzati támogatások kapcsán Spence elmondta, hogy egyes szektorok kiemelt támogatása ugyan nem szerencsés, vannak azonban olyan ágazatok, amelyek bukásával az egész gazdaság összeomlik. Ilyen a közlekedés, a távközlés, az energetikai és a pénzügyi szféra, ezeknél a kormányoknak nincs választásuk, hogy megmentik-e őket.
A cikk teljes terjedelemben itt olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.