BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Válság: Mi történt ma?

Továbbra is kedvezőtlen hírek jelentek meg szerdán a reálgazdaságból és a pénzügyi szektorból a pénzügyi válság hatására, a brit jegybank például mély brit recesszióval számol, a legfrissebb adatok szerint az ukrán ipari termelés jelentősen csökkent, a Fitch hitelminősítő intézet pedig rontott Lettország szuverén adósi besorolásán.

Jövőre meredek visszaesés várható a Bank of England szerdán kiadott új inflációs jelentése szerint. A brit jegybank drámai előrejelzésének hatására rekord mélységbe süllyedt az egyébként is jó ideje gyengélkedő font az euróval szemben. Mervyn King, a központi bank kormányzója szerint a brit gazdaság recessziója valószínűleg már a mostani második félévben elkezdődött.

A jelentés szerint a brit hazai össztermék (GDP), éves szinten 2 százalékkal visszaesik a jövő év első felében. A brit statisztikai intézet múlt hónap végén kiadott előzetes becslése szerint már a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal zsugorodott a brit GDP az előző negyedévhez mérve.

Nemcsak a fejlett piacokról, hanem a feltörekvőkről is negatív adatok kerültek napvilágra. Az ukrán ipari termelés közel 20 százalékkal kisebb volt októberben, mint egy évvel korábban.

Ez a legnagyobb esés éves összehasonlításban a Szovjetunió megszűnése óta. A még épphogy befektetésre ajánlott alapsáv alsó szélére, a spekulatív kategória határára rontotta Lettország szuverén adósi besorolását a Fitch Ratings hitelminősítő, amely szerint a balti köztársaság külső segítség nélkül súlyos gazdasági-pénzügyi válság kockázatával szembesül. Igen hátrányosan érintette a pénzügyi válság és a konjunktúra lanyhulása a világ legnagyobb téglaipari vállalatát, a magyarországi érdekeltséggel is rendelkező osztrák Wienerberger csoportot.

Az év harmadik negyedében erősen visszaesett a profitja, és az év egészében is a korábban előre jelzettnél kevesebb nyereséget vár. Az EBITDA-eredmény 23 százalékkal 129,1 millió euróra esett az egy évvel korábbi 167,5 millióról, a bevétel gyakorlatilag nem változott a harmadik negyedben, 663,2 millió euró volt, egy évvel korábban 662 millió. A romló világgazdasági körülmények miatt a csoport arra számít, hogy az EBITDA-csökkenés az év végére elérheti a 20 százalékot is, míg korábban 15 százalékos visszaesésre számítottak.

A pénzügyi válság hatására az UniCredit profitja a felére csökkent a harmadik negyedévben. Az olasz pénzintézet adózott eredménye 551 millió euró volt az egy évvel korábbi 1,2 milliárdot követően. Ezzel szemben a csehországi Raiffeisen bank majdnem 1,1 milliárd koronára, éves mértékben 43 százalékkal növelte adózott nyereségét az idei év első kilenc hónapjában. A bank vezetése szerint az eredmény azt bizonyítja, hogy a válság a bankot nem érintette.

A Rába csoport a nehéz üzleti környezet ellenére is 60 milliárd forintot meghaladó árbevételt és 5,5 milliárd forint kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti nyereséget (EBITDA) vár. A cégcsoport ezzel az iparági válság ellenére is tartja 2008. május 15-én bejelentett előrejelzését.

A Der Spiegel című hetilap szerdai száma szerint a Németországot is rendkívül erősen sújtó pénzügyi válság nyomán a gazdasági, illetve pénzügyi vezetők szinte az első számú közellenséggé váltak. Egyebek mellett ennek hatására a német kormány korlátozni kívánja a sokak által csillagászatinak tartott menedzseri jövedelmeket. A hetilap birtokába került tervezet szerint jelentősen meg akarják nyirbálni az év végi jutalék-, az úgynevezett bónuszkifizetéseket.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.