A brit jegybank drámai előrejelzésének hatására rekord mélységbe süllyedt az egyébként is jó ideje gyengélkedő font az euróval szemben. Mervyn King, a központi bank kormányzója a jelentést ismertető londoni sajtótájékoztatóján kijelentette: a brit gazdaság recessziója valószínűleg már a mostani második félévben elkezdődött. A Bank of England szerdai jelentésében a központi forgatókönyv az, hogy a brit hazai össztermék (GDP), éves szintre számolva, 2 százalékkal visszaesik a jövő év első felében.
A brit statisztikai intézet múlt hónap végén kiadott előzetes becslése szerint már a harmadik negyedévben 0,5 százalékkal zsugorodott a brit GDP az előző negyedévhez mérve. A visszaesés ténye nem lepte meg a piacot, mértéke azonban igen: elemzők előzetesen 0,2 százalékos negyedéves GDP-csökkenést jósoltak. A Bank of England monetáris tanácsa a gyorsan sötétedő kilátások miatt a múlt héten drasztikus, 1,50 százalékpontos kamatcsökkentést jelentett be; ezzel az irányadó brit központi bankkamat 3,00 százalékra süllyedt. A brit jegybank még nem hajtott végre egy menetben fél százalékpontnál nagyobb csökkentést azóta, hogy a jelenleg is hatalmon lévő munkáspárti kormány 1997-ben - a Labour átütő választási győzelme utáni egyik első intézkedésként - a pénzügyminisztériumról a bankra ruházta át az alapkamat megállapításának jogát.
A jelenlegi, 3,00 százalékos jegybanki alapkamat 54 éve a legalacsonyabb; legutóbb 1954. májusban volt ezen szinten az irányadó kamatláb. Mervyn King a szerdai sajtótájékoztatón azonban egyértelműen kijelentette, hogy a Bank of England kész további kamatcsökkentésekre, ha az szükségessé válik. Citybeli elemzők már a múlt csütörtöki, sokkszerű kamatcsökkentés után adott előrejelzéseikben azt valószínűsítették, hogy a brit kamatcsökkentési hullámnak sincs vége.
Az egyik vezető londoni gazdaságelemző cég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) szerint jövőre jó eséllyel történelmi mélységbe, 2,00 százalék alá csökken a brit jegybanki alapkamat. Az 1694-ben létrehozott Bank of England eddigi történetében még nem volt példa 2,00 százaléknál alacsonyabb kamatra. A további monetáris enyhítés kilátását alátámasztja a szerdai inflációs jelentés azon prognózisa is, hogy az infláció 2010-ben 1 százalékig - a kitűzött hivatalos cél feléig - csökkenhet a legutóbb mért, 5 százalék feletti éves ütemről.
Mervyn King a szerdai sajtótájékoztatón a rendkívül borús növekedési kilátások okai között említette, hogy az amerikai Lehman Brothers befektetési bank szeptemberi összeomlása után az I. világháború kezdete óta nem látott méretű válság bontakozott ki a brit bankrendszerben, és ennek nyomán szűkült, egyes esetekben teljesen le is állt a reálgazdaság hitelellátása.
A szerdai bankjelentés után meredeken gyengült a font: az euró az előző késő esti 81,41 penny után szerdán napközben 82,37 pennyt is ért, ami negatív árfolyamrekord a font szempontjából. A font ugyanakkor 1,5204 dollárig süllyedt az előző esti 1,5374-es záróról. A font meredek értékvesztése jó ideje elkezdődött, mivel a befektetők tömegesen adják fel pozícióikat az egyre rosszabb gazdasági kilátások nyomán. A brit valuta a dollárral szemben 23 százalékot, az euróval szemben 12 százalékot gyengült az év eleje óta. A font az év közepén még 2 dollár felett járt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.