A zlotynak segíthet, ha a Lengyel Nemzeti Bank a szerdai kamatdöntésével nem folytatja az enyhítést, hanem változatlanul hagyja alapkamatát; a piaci elemzők nagy többsége pontosan erre számít. Az utóbbi napokban gyakorlatilag a nemzetközi tőkepiacok hangulata határozta meg a térségi valuták, köztük a forint sorsát.
A forint egy hete, múlt héten szerdán több mint négyhavi csúcsra erősödött az euróval együtt annak nyomán, hogy az amerikai Fed bejelentette: további piaci kötvényvásárlásokkal hígítja a dollárt. Ám a lendületet múlt csütörtökön megtörte, hogy a nemzetközi hangulat átmenetileg rosszra fordult, miután az amerikai Fed rontotta az amerikai és világgazdasági előrejelzéseit. Ezt nem ellensúlyozhatta a hat nyugat-európai kereskedelmi bank csütörtöki nyilatkozata arról, hogy töretlenül támogatják kelet-európai vállalkozásaikat. Mindazonáltal a múlt hét végén a forint és a többi térségi valuta újfent emelkedőre fordult, követve az euró rohamos javulását péntekig.
A dollár ugyanis hirtelen megint esett, mert a piacon elterjedt az aggodalom, hogy a brit szuverén adósság kilátásának múlt csütörtöki hitelminősítői leértékelését követheti az amerikai adósság leértékelése is. E héten, hétfőtől kedd délutánig a befektetők fordítva, a dolláreszközöket részesítették előnyben az észak-koreai atom- és rakétakísérletek láttán, és az eurót gyengítették a német bankrendszer gondjairól, a német gazdaság nagy visszaeséséről és az Európai Központi Bank gazdasági előrejelzéseinek várható további rontásáról szóló hírek is.
Így a kelet-közép-európai valuták is visszaestek kissé, élen a forinttal, amely a legtöbbet nyerte a korábbi hetekben, de kedd estére stabilizálódott a helyzet, a térségi valuták napi mélypontjaik fölött végeztek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.