A cél a szerződésmódosítások indokoltságának, illetve annak megállapítása, hogy a hitelezők a fogyasztók érdekeit is minden esetben mérlegelik-e ilyen esetekben, és tesznek-e lépéseket az ügyfelekre háruló többletterhek könnyítése érdekében. A szervezet indoklása az, hogy a lakáshitelek feltételeinek szigorításai, és a törlesztőrészletek jelentős emelkedése mellett semmi sem korlátozza a bankokat abban, hogy üzleti kockázatuk terheit is ügyfeleikre hárítsák.
Az FJSZ szerint a lakáshitelt törlesztő adósok az egyik legkiszolgáltatottabb fogyasztói réteg, hiszen saját lakhatásukat nyilván csak akkor veszélyeztetik, ha már képtelenek fizetni - mondta el lapunknak Erdélyi Márk, a szervezet elnöke.
Éppen ezért azt is vizsgálják, ezt megfelelően kezelik-e a bankok, vagy egyoldalú szerződésmódosításaik során esetleg kihasználják ügyfeleik szorult helyzetét.
Az árfolyam,-és kamatkockázatok mellett érdemes azt is megvizsgálni, hogy a hitelintézetek esetleg olyan költségeket is ügyfeleikre hárítanak-e át, amelyek az ő rövid távú refinanszírozásaikból adódnak - magyarázza az elnök, de hozzáteszi azt is, hogy az árfolyamkockázat mellett sok esetben az is kifogásolható, hogy a kamatkockázatra nem megfelelően hívták fel ügyfeleik figyelmét a bankok, pedig jelenleg az is komoly problémákat jelent.
A megkeresett hitelintézeteknek 30 napjuk van arra, hogy kitöltsék az FJSZ kérdőívét - erre a fogyasztóvédelmi törvény is kötelezi őket. A szervezet pedig a vizsgálat eredményei alapján dönt majd arról, hogy a fogyasztói jogérvényesítés hol és milyen mértékben szükséges.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.