A dollár gyengülése, a felpörgés előtt álló infláció okozta félelem és az energiahordozók drágulása hajtja a befektetőket a biztonságos nemesfémek piacára.
Az arany azonnali szállításának ára 1070,80 dollárra emelkedett Londonban, míg a new yorki határidős jegyzés 1072 dollárra drágult.
„A dollár miatt menetel az arany, továbbra is robosztus a tőkebeáramlás a piacra, valószínűleg még az idén elérjük az 1100 dolláros szintet” – mondja Tobias Merath, a Credit Suisse árupiaci elemzője. Az arany ára idén 21 százalékot emelkedett, ezzel közel sem a sárgafém az egyedüli termék a raliban.
Az ezüst unciája ma 18,085 dollárra drágult, amivel több mint 60 százalékos érték nyereséget könyvelhet el az idén, és tavaly július óta ez a legmagasabb árfolyamszintje, a platina 13 havi csúcson mozog: 1365,50 dolláron unciánként, míg a palládium, - amely közel 80 százalékkal ér többet év eleji értékénél – 330 dollárra drágult unciánként.
„A gyenge dollártól hajtva és a likviditási bőséggel támogatva a befektetők a nemesfémeket favorizálják, emiatt arra számítunk, hogy az arany, ezüst, platina és palládium ára tovább emelkedik az év végéig” – összegzi elemzését a Morgan Stanley.
A dollár index ma további 0,5 százalékot esett, idei árfolyam vesztesége 7 százalékos. „A dollár a vesztese mostani piaci hangulatnak”– teszi hozzá Mark Pervan, az ANZ Banking Group közgazdásza.
„A Treasury éjt nappallá téve nyomtatja a zöldhasút, ez pedig aláássa a fizetőeszköz értékőrző képességét más devizákkal vagy fémekkel szemben” – véli Mike Sander, a Sander Capital tanácsadója. Ez is közrejátszhatott a tajvani jegybank döntésében, hogy dollár helyett inkább aranyba helyezi át tartalékait.
Az amerikai deviza gyengélkedése hat az energiahordozók árfolyamára, ami fokozza az inflációs félelmet és erősíti a nemesfémek vásárlását, vagyis egymást-erősítő folyamat kialakulása zajlik a piacon. Az amerikai könnyűolaj (WTI) éves csúcsra drágult szerdán: 75,15 dollárra, míg az északi-tengeri brent árfolyama 1,5 százalékot emelkedett a londoni ICE tőzsdén: 73,45 dolláros hordónkénti értékig.
„A mai ralit két dolog generálja: egyfelől a dollár folytatódó gyengülése, másfelől a kitermelő országok által megemelt jövő évre vonatkozó keresleti prognózis” – mondja Victor Shum, a Purvin & Gertz szingapúri stratégája. Az OPEC 0,8 százalékkal, 84,93 millió hordóra növelte a jövő évi átlagos napi fogyasztásra vonatkozó várakozását, amelyet a feltörekvő, elsősorban ázsiai nagy gazdaságok fogyasztásával indokolt a világkitermelés 40 százalékát biztosító szervezet.
Az OPEC várakozását erősíti, hogy Kína szeptemberi kőolaj behozatala a tavalyi évhez képest 15 százalékot emelkedett. „A befektetők egyre hisznek a recesszió végében, amelyet makro adatok támasztanak alá” – mondja Amrita Sen, a Barclays Capital elemzője. De a kőolaj menetét időlegesen megakaszthatja a múlt heti amerikai tartalékkészlet adat, amelyet holnap tesz közzé az energiaügyi hivatal: a várakozások szerint tovább nőtt az állomány.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.