Nem hagyta érintetlenül a gazdasági válság az ingatlanfedezet nélkül kínált személyi kölcsönök piacát sem: a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2009 decemberének végén 598,5 milliárd forintnyi, ilyen típusú hitel volt a hazai háztartásoknál, ami 6,7 százalékkal elmarad az egy évvel korábbitól.
Az MNB adataiból ugyanakkor az is kiderül, hogy a csökkenésért elsősorban a devizahitelek visszaesése tehető felelőssé: míg a klasszikus, forint alapon nyújtott hitelek új kihelyezései stagnálnak bár, de most is elérik a havi tízmilliárd forintot, addig a svájci frank alapú konstrukciók új kihelyezései a 2008-as 10-15 milliárdos szinthez képest a nulla közelébe estek vissza. (Az euró alapú hiteleknél ugyan mutatkozik némi növekedés, ám a havi új mennyiség így is elhanyagolható, alig haladja meg az egymilliárdos szintet.)
A személyi hitelek visszafogott szereplése több okkal is magyarázható. Egyrészt a kedvezőtlen makrogazdasági folyamatok, a csökkenő jövedelmek, és a növekvő munkanélküliség miatt csökkent a potenciális hitelfelvevők köre. Másrészt – a konstrukció jellegéből adódó magas kockázatok miatt – a bankok igyekeznek korlátok közé szorítani az új kihelyezéseiket, és ebből eredően a kínált kamatok is igen magas, forinthiteleknél jellemzően évi 20 százalék feletti szinten állnak. Ennek megfelelően – az adós minősítésétől, és számos egyéb tényezőtől függően – a forint alapú hiteleknél a teljes hiteldíj mutató (THM) értéke jellemzően 30-40 százalék között mozog. (Az elmúlt időszak jegybanki kamatcsökkentései ugyanakkor nem múltak el nyomtalanul: az MNB által kalkulált, átlagos kamatláb ugyanis a 2008 végi 24,5-ről 22,4 százalékra csökkent a forint alapú személyi hiteleknél.)
A személyi hitel felvételében érdekelt ügyfeleknek ugyanakkor viszonylag egyszerű a dolguk, ha relatíve jó ajánlatot kívánnak kicsikarni maguknak. Több százalékpontot is le lehet faragni akkor, ha a potenciális adós jövedelme a hitelt nyújtó bank számlájára érkezik, és jótékony hatást gyakorolhat az árazásra a hosszabb futamidő is. Több hitelintézet – például az OTP és a CIB – adósminősítési kategóriákat állít fel, amelyek alapján (a várható kockázathoz mérten) árazzák be végül a hitelt.
Nagymértékben befolyásolja az elérhető kamatot a felvett hitelösszeg is: minél nagyobb hitelt kér ugyanis az adós, annál kisebb éves kamattal kell kalkulálnia. Ebben persze szerepet játszik az is, hogy a kis összegű, néhány százezer forintos hitelt igénylő adósok többnyire „veszélyesebbek”: közöttük ugyanis nagyobb az aránya azoknak, akik várhatóan pillanatnyi pénzügyi gondjaik enyhítésére fordítják a hitelt, vagyis kevesebb a valószínűsége annak, hogy a vállalt ütemezés szerint vissza is fizetik.
A jelenlegi helyzet gyökeres megváltozására rövid távon nincs is esély, a fogyasztási hitelek piacán ugyanis a makrogazdasági helyzet javulása, a gazdasági növekedés újbóli beindulása hozhat csak – továbbra is visszafogott ütemű – növekedést.
Meglepő forint túlsúly
A személyi hitelek piacán valamivel magasabb a forint alapú kölcsönök súlya az átlagnál, hiszen csak két-három olyan év volt, amikor a deviza alapú konstrukciókat nagy tételben helyezték ki a piaci szereplők.
A jegybank adatai szerint 2009 végén a személyi hitelek nagyjából egyharmadát adták a svájci frank, 3,5 százalékát pedig az euró alapú kölcsönök, így az állomány több mint 60 százalékát most is forintban tartják nyilván.
Személyi kölcsön THM-ek (forint alapú konstrukcióknál, százalék)
2010.02.16.
Forrás: PSZÁF
Bank Konstrukció neve THM
Budapest Bank Privát Kölcsön 32,53-47,50
Budapest Bank Hitel Expressz 27,45-36,47
CIB Személyi Kölcsön 25,32-30,43
Citibank Személyi Hitel 24,05-42,13
Credigen Személyi Kölcsön 19,55-48,27
Erste Személyi Kölcsön 29,50-34,67
Erste Posta Személyi Kölcsön 33,94-35,27
K&H Személyi Kölcsön 27,61-28,88
MKB Személyi Kölcsön 30,34-32,46
OTP Standard Személyi Kölcsön 32,27-38,76
Raiffeisen Személyi Kölcsön 28,76-30,85
UniCredit Személyi Kölcsön 26,54
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.