A többi tőzsdeindex még nagyobbat esett a hónapban, az S&P 500 3,7, a NASDAQ pedig 5,4 százalékot zuhant januárban. A pesti tőzsde még tartja magát, a BUX az év eleje óta 2,85 százalékkal, 21 831,46 pontra emelkedett, de a hónap közepe óta a budapesti parketten is lefelé tartanak az árfolyamok.
A korrekció oka, hogy egyre több hír szól arról, a kormányok és jegybankok a tavaly a gazdaságba és a piacra pumpált őrületes mértékű likviditást hamarosan elkezdhetik kiszívni a rendszerből. „A tavalyi rali mögött pedig éppen ez az óriási likviditásbőség állt, a fundamentumok ugyanis akkora mértékben nem bővültek, hogy indokolják a 2009-es emelkedéseket” – mondja Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank elemzője. „Előbb-utóbb megszorításokra kényszerülnek a kormányok, a befektetők emiatt aggódnak” – mondja Forián Szabó Gergely, a Pioneer Alapkezelő befektetési igazgatója. A tartós gazdasági fellendülésnek ugyanis még nem látszanak a jelei.
A görögországi fejlemények is rontották a hangulatot. Az adósságokkal küzdő ország állampapírhozamai megugrottak a múlt héten, miután cáfolták a hírt, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió a dél-európai állam hóna alá nyúl.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.