A néhány hét múlva hatályba lépő passzusok a fedezetül felajánlott ingatlan és a kölcsön kapott összeg arányát szabályozzák, megelőzendő, hogy a gazdasági krízis remélhető enyhülését követően akár az ügyfelek, akár a szolgáltatók „túl messzire menjenek” vállalásaikkal.
A hitel/fedezet arányt tekintve – nem meglepő módon – azokkal a legmegengedőbb a jogszabály, akik forintban adósodnak el. A forint alapú jelzáloghiteleknél ugyanis a fedezetül felajánlott ingatlan 75 százalékáig mehet el a bank, illetve az ügyfél, euró alapú hitelnél viszont már csak 60 százalék a limit. A svájci frankban és egyéb devizákban utazó adósoknál ugyanakkor nagyon behúzták a féket, hiszen itt a forgalmi érték 45 százaléka a maximum. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a lízingszerződések kapcsán kicsit enyhébbek az új előírások, hiszen a hiteleknél alkalmazott értékekhez képest rendre öt százalékponttal magasabb a határ.
A most hatályba lépő rendelkezések viszont nem törik derékba az egyébként is csak nyomokban létező lakossági hitelpiacot. A bankok kockázatvállalási hajlandósága ugyanis az elmúlt másfél év eseményeinek hatására igencsak megcsappant, szinte eltűntek az önerő nélküli konstrukciók, így az új jogszabály feltűnése nem jelent szignifikáns változást a jelenlegi állapotokhoz képest.
A bankok honlapjainak tanúsága szerint az euró alapú hiteleknél a hitelbiztosítéki (menekülési) érték 70-75 százalékáig mehet el az adós, ami – „jobb környéken lévő” ingatlant figyelembe véve – most is a forgalmi érték nagyjából 50-60 százalékának felel meg. Persze egy-két banknál elvben most is adott a gyakorlatilag önerő nélküli finanszírozás lehetősége, ám ez vagy pótfedezet bevonásával, vagy az átlagnál messze jobb jövedelmi helyzet hitelt érdemlő igazolásával szükséges.
A hitel/fedezet érték meghatározásával ugyanakkor még nem fogy ki véglegesen a muníció: június 11-el hatályba lépnek a jövedelmi helyzetre vonatkozó szabályok is, amelyek belső szabályzat létrehozására, illetve hitelezhetőségi limit kiszámítására kötelezik a szolgáltatókat. E limit alapján pedig szintén százalékos mértékeket kell figyelembe venni az adott kölcsön devizanemétől függően, ami tovább csökkenti a szolgáltatók és az ügyfelek mozgásterét egyaránt.
A legfrissebb statisztikák alapján egyébként maximálisan indokoltnak tűnik a szigor: december végén a csaknem 4000 milliárd forintnyi lakossági lakáshitel 62,3 százalékát devizában tartották nyilván, a 2100 forintnyi szabad felhasználású jelzálogkölcsönnel pedig gyakorlatilag teljes egészében svájci frankban és euróban küzdöttek az ügyfelek.
Finanszírozási arányok*
(ingatlan forgalmi értékéhez képest, maximális, százalék)
Forrás: Magyar Közlöny
Lakossági jelzáloghitel Pénzügyi lízing
Forint 75 80
Euró 60 65
Svájci frank és egyéb deviza 45 50
* a március 1. után kötött szerződéseknél
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.