A tőzsdefelügyelethez benyújtott dokumentumok szerint a Goldman Sachs olyan jelzáloghitel alapú befektetéseket értékesített, amelyekről tudta, hogy bedőlnek majd. A pénzintézet nem csak az ingatlanpiac bedőléséből profitált, hanem az ügyfelek hiszékenységéből is. A ma bejelentett eljárás az első, amelyet Washington az ingatlanbuborék felfújása miatt indított egy bank ellen.
A Goldman a The New York Times beszámolója szerint 25 befektetési csomagot kínált, amelyek az ingatlanpiac összeomlására játszottak rá. A vizsgálat alatt álló ügylet az Abacus 2007-AC1, amelynek keretében 10,9 milliárd dollár folyt a cég kasszájába. Ahogy a befektetések veszítettek értékükből, a Goldman tekintélyes hasznot zsebelt be úgy, hogy a saját maga által forgalmazott eszközök bedőlésére "fogadott".
Az Abacust egyébként az a John E. Paulson állította össze, aki 2007-ben 3,7 milliárd dolláros vagyont gyűjtött azzal, hogy megjósolta az ingatlanpiac összeomlását. Paulson azokat a jelzálogalapú eszközöket válogatta össze a Goldman számára, amelyekről úgy gondolta, hogy csökkenni fog az értékük. Amikor ez bekövetkezett, a pénzintézet fedezeti alapoknak és külföldi bankoknak adta tovább a csomagban szereplő rossz befektetéseket, miközben az ügyfelek milliárdokat veszítettek. A Goldman Sachs eddig következetesen tagadta, hogy az ingatlanpiac bedőlésére számítva kínált volna el befektetéseket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.