BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha rosszabb negyedévet

Vélhetően egyik, a hazai tőzsdén érdekelt befektető sem számított arra, hogy a BUX ilyen jól teljesít 2010 első negyedévében. Az első számú hazai tőzsdemutató több mint 14 százalékot szedett magára a december végétől tegnapig tartó negyedév alatt, ami az eddig töretlennek tűnő optimizmus tükrében sem kis teljesítmény.

A hazai tőzsdeindex jó teljesítményéhez ugyanakkor ezúttal látványosan eltérő mértékben járultak hozzá az egyes részvények. Az első számú húzópapírnak egyértelműen az OTP számított a január elejétől március végéig terjedő időszakban, hiszen – az utóbbi napok korrekciójával együtt is – csaknem 26 százalékot szedett magára. A blue chipek közül hasonlóan jól teljesített a Mol, amely az év végi záróárához képest 18,2 százalékos pluszban zárta a tegnapi kereskedést. Figyelemre méltó ugyanakkor, hogy a nagyobbik gyógyszerpapír, a Richter nem tudott javítani – minimális mértékben bár, de csökkent a kurzusa. Az első számú pozitív meglepetésnek ugyanakkor a Rába számít: a gépipari részvény majdnem 30 százalékot javított az első negyedév során.

A kisebb részvények között már jóval nehezebb kiugró teljesítményű papírokat találni, sőt, több részvény is akad, amely vaskos mínuszban zárta a mögöttünk hagyott negyedévet. A negatív rekorder a Phylaxia, amely árfolyamértékének több mint egyötödét vesztette el, de vaskos, 8,9 százalékos mínuszban zárt a TVK is. Nagy meglepetésre sokat – 11,2 százalékot – javított ugyanakkor a korábban drasztikus mértékű árfolyamveszteségeket elkönyvelni kénytelen AAA Auto, de nem jártak rosszul a 11 százalékot erősödő Fotex részvényesei sem.

A jövő kilátásait illetően ugyanakkor óvatosabban fogalmaznak a szakértők: a második negyedévben már várhatóan korrekció indulhat el a hazai részvénypiacon (VG, 2010. 03. 31., 9. oldal).

A brókerházak által érvényben tartott célárak alapján ugyanakkor nincsen túlzott ok az aggodalomra, már ami a nagyobbik bankpapírt illeti. A Bloomberg által kalkulált átlagos érték kicsivel bár, de magasabb a jelenlegi árfolyamnál (6919 forint), ám a Nomura elemzője például bő két hete kiadott értékelésében 9200 forintos árfolyamot jelez előre egyéves időtávon, természetesen vételi ajánlás mellett. Vágó Attila, a Concorde szakértője ugyanakkor 4970 forintos célárat tart érvényben az OTP-re vonatkozóan, egyenlő súlyozásra vonatkozó ajánlással.

A befektetők érdeklődése viszont a következő, néhány hetes időszakban elsősorban az első számú hazai osztalékpapír, az MTelekom iránt növekedhet meg, amit a tegnapi, 800 forint fölötti záróár is tükröz. Az MTelekom várható osztaléka ugyanis a részvény értékére vetítve jelentős egyszeri hozamot nyújthat, ami jótékony hatást generál a forgalomra. BM

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.