Hétfőn még emelkedéssel indították reggel a kereskedést az európai részvényindexek, azonban gyorsan elfogyott a lendület. Az amerikai részvényindexek a múlt heti jelentős esését követően ismét kisebb csökkenést produkáltake, azonban határozott irány eleddig nem bontakozott ki a tőzsdéken.
A következő napok mindenesetre meglehetősen mozgalmasnak ígérkeznek. Amerikában több fontos makroadatot ezen a héten tesznek közzé, amelyek inkább a délutáni kereskedésekre lesznek majd hatással, ám Európában és Ázsiában sem teltek eseménytelenül az elmúlt napok. Ma hajnalban Ázsiában háborús kockázat alakult ki azzal, hogy jelenmtősen megromlott Dél-Korea és Észak-Korea viszonya. Tegnap pedig egy csőd szélére került spanyol kereskedelmi bankot kellett a jegybanknak megmentenie.
A forint árfolyama az euróval szemben tegnap a londoni és New York-i kereskedésben a 278-279-es sávban mozgott, ami gyakorlatilag stagnálást jelent, ám a romló hangulatban a dollár újra jelentősen erősödött az euróval szemben 1,2550-ről 1,2350-ig.
Itthon mára az elemzők nagy esélyt adnak a forint gyengülésének, amelynek már reggel látszottak az előjelei. Fél kilienckor az eurót 280,23 forinton jegyezték a péntek esti 278,39 forint után. Egy dollárért 228,06 forintot kértek a péntek esti 223,50-nel szemben. Míg egy svájci frank kedd reggel 196,62 forintot ért, a múlt hét utolsó kereskedési napján rögzített 194,25 forintos árhoz képest.
Erős csökkenéssel indították a napot a nyugat-európai börzék. A londoni tőzsde vezető mutatója, a FTSE-100 2,69 százalékkal, a frankfurti DAX-30 index 0,40 százalékkal, a párizsi CAC-40 mutató 3,10 százalékkal gyengült a kereskedés indulásakor.
A kedvezőtlen nemzetközi hangulatnak megfelelően süllyedéssel nyitott kedden a BUX is. A Budapesti Értéktőzsde irányadó indexe a nyitás után 21 235 pontra csökkent, ami 2 százalékos visszaesést jelent a legutóbbi, pénteki záráshoz viszonytva. A vezető papírok közül az OTP kezdett a legrosszabbul, a bankpapír jegyzése több mint 5 százalékkal esett. A 0,5 százalékkal 40 490 forintra dráguló Richter kivételével valamennyi vezető részvény veszített értékéből. A Mol 1,7 százalékkal 17 100 forintra, a Magyar Telekom 1,6 százalékkal 661 forintra gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.