BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Esős május a tőzsdéken

Májusban el kell adni a részvényeket – szokták mondani a Wall Streeten a brókerek. Az idei évben ez a mondás különösen aktuális volt: az év ötödik hónapja ugyanis az elmúlt hetven évben sohasem volt még annyira rossz, mint az idén. A Dow Jones 7,9 százalékot esett májusban, ez a legnagyobb havi szintű esés tavaly február óta, ami pedig a májusokat illeti, ennél nagyobbat utoljára 1940-ben zuhant a New York-i tőzsde nevezetes indexe, akkor 21,7 százalékot estek a részvényárfolyamok.
A New York-i tőzsde másik nevezetes indexe, az S&P 500 is több évtizedes negatív csúcsot döntött meg. A hónapban 8,2 százalékot süllyedt, ilyen mértékű májusi esésre 1962 óta nem volt példa, a NASDAQ 8,3 százalékot esett a hónapban, a főleg technológiai részvényeket forgalmazó börzén utoljára 2000 májusában, a dotkom lufi kipukkadása után volt ennél nagyobb havi szintű visszaesés.
A világ többi tájékán sem sokkal jobb a helyzet: az európai tőzsdék jellemzően 6-9 százalékot estek az elmúlt hónapban. Érdekesség, hogy a frankfurti DAX-ot lényegesen kevésbé sújtotta a pánik, alig 2 százalékot esett csak, ennek valószínűleg az az oka, hogy az ott forgó, exportra termelő német cégekről azt feltételezik, nyerhetnek az euró relatív gyengeségén a dollárral szemben. A régiós tőzsdéket is vegyesen érintette a májusi eséshullám: a varsói tőzsde viszonylag kis, 3 százalék körüli eséssel megúszta eddig a hónapot, a szlovák, a román és az ukrán indexek ezzel szemben százalékosan két számjegyű mínuszban vannak már, a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX pedig 11,4 százalékot sülylyedt májusban. Ma egyébként a helyzet némileg változhat: a világ legtöbb táján kinyitnak a tőzsdék, az Egyesült Államokban viszont ünnepnap van.
„A részvénypiacok esésének két oka volt: a kínai bankhitelezés szigorítása és a dél-európai országok adósságválsága” – mondta lapunknak Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója, és az euróövezet adósságproblémáinak számlájára írja a részvénypiacok esését Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője is. Hogy az adósságválság milyen nehezen csillapodik, annak a legutóbbi jele az volt, hogy pénteken a Fitch hitelminősítő leminősítette Spanyolországot. Ennek hatására esni kezdtek a csütörtökön még komoly pluszban záró piacok. „Ez azt jelenti, hogy még mindig nem vagyunk túl a nehezén” – mondta a CNNMoney-nak Joseph Saluzzi, a Themis Trading brókercég vezetője.
A hazai szakemberek sem látják optimistán a helyzetet. „A 750 milliárd eurós csomaggal ugyan kezelték átmenetileg a görög, a spanyol és a portugál helyzetet, de most már be kellene jelenteni a konkrét intézkedéseket is” – mondja Czachesz. A szakember szerint problémát jelenthet, hogy az eddig elfogadott megszorítások kicsik, ráadásul, úgy tűnik, az ezzel kapcsolatos csomagok viszonylag nehezen mennek át a helyi törvényhozásokon. Az OTP Alapkezelőnél úgy vélik, az, hogy a részvények értékeltsége visszatér-e a közeljövőben az áprilisi szintekre, főleg az amerikai makroadatokon múlhat. Ezekkel kapcsolatban pedig azt kell tisztázni, hogy a javuló számok mennyiben köszönhetők a gazdaság valódi talpra állásának, és mennyiben írhatók a monetáris és fiskális lazítások számlájára.
A Cashline-nál rendkívül borúlátóan tekintenek a jövőbe. „Amerikában akár a tavaly márciusi mélypontokat is elérhetik újra az indexek” – véli Sarkadi Szabó. A BUX-szal kapcsolatban azonban a szakember hasonló mértékű esésre már nem számít, de részvények vásárlását nem tanácsolja a befektetőknek. A nagyobb hazai részvények közül egyébként az OTP-t viselte meg a legjobban a válság. A bankpapír árfolyama csaknem 20 százalékot esett április utolsó napja óta, a mélypontot múlt kedden érte el, amikor fel is kellett függeszteni a kereskedését, mivel árfolyama napközben több mint 10 százalékot esett. A Mol sem járt sokkal jobban: csaknem 13 százalékot esett az árfolyama májusban. A Magyar Telekom ezzel szemben csak 6,3 százalékot süllyedt április vége óta, a Richter pedig kifejezetten jól vészelte át a fekete hónapot, alig 2 százalékot esett az árfolyama. HB



Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.