A New York-i tőzsde másik nevezetes indexe, az S&P 500 is több évtizedes negatív csúcsot döntött meg. A hónapban 8,2 százalékot süllyedt, ilyen mértékű májusi esésre 1962 óta nem volt példa, a NASDAQ 8,3 százalékot esett a hónapban, a főleg technológiai részvényeket forgalmazó börzén utoljára 2000 májusában, a dotkom lufi kipukkadása után volt ennél nagyobb havi szintű visszaesés.
A világ többi tájékán sem sokkal jobb a helyzet: az európai tőzsdék jellemzően 6-9 százalékot estek az elmúlt hónapban. Érdekesség, hogy a frankfurti DAX-ot lényegesen kevésbé sújtotta a pánik, alig 2 százalékot esett csak, ennek valószínűleg az az oka, hogy az ott forgó, exportra termelő német cégekről azt feltételezik, nyerhetnek az euró relatív gyengeségén a dollárral szemben. A régiós tőzsdéket is vegyesen érintette a májusi eséshullám: a varsói tőzsde viszonylag kis, 3 százalék körüli eséssel megúszta eddig a hónapot, a szlovák, a román és az ukrán indexek ezzel szemben százalékosan két számjegyű mínuszban vannak már, a Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX pedig 11,4 százalékot sülylyedt májusban. Ma egyébként a helyzet némileg változhat: a világ legtöbb táján kinyitnak a tőzsdék, az Egyesült Államokban viszont ünnepnap van.
„A részvénypiacok esésének két oka volt: a kínai bankhitelezés szigorítása és a dél-európai országok adósságválsága” – mondta lapunknak Czachesz Gábor, az OTP Alapkezelő befektetési igazgatója, és az euróövezet adósságproblémáinak számlájára írja a részvénypiacok esését Sarkadi Szabó Kornél, a Cashline vezető elemzője is. Hogy az adósságválság milyen nehezen csillapodik, annak a legutóbbi jele az volt, hogy pénteken a Fitch hitelminősítő leminősítette Spanyolországot. Ennek hatására esni kezdtek a csütörtökön még komoly pluszban záró piacok. „Ez azt jelenti, hogy még mindig nem vagyunk túl a nehezén” – mondta a CNNMoney-nak Joseph Saluzzi, a Themis Trading brókercég vezetője.
A hazai szakemberek sem látják optimistán a helyzetet. „A 750 milliárd eurós csomaggal ugyan kezelték átmenetileg a görög, a spanyol és a portugál helyzetet, de most már be kellene jelenteni a konkrét intézkedéseket is” – mondja Czachesz. A szakember szerint problémát jelenthet, hogy az eddig elfogadott megszorítások kicsik, ráadásul, úgy tűnik, az ezzel kapcsolatos csomagok viszonylag nehezen mennek át a helyi törvényhozásokon. Az OTP Alapkezelőnél úgy vélik, az, hogy a részvények értékeltsége visszatér-e a közeljövőben az áprilisi szintekre, főleg az amerikai makroadatokon múlhat. Ezekkel kapcsolatban pedig azt kell tisztázni, hogy a javuló számok mennyiben köszönhetők a gazdaság valódi talpra állásának, és mennyiben írhatók a monetáris és fiskális lazítások számlájára.
A Cashline-nál rendkívül borúlátóan tekintenek a jövőbe. „Amerikában akár a tavaly márciusi mélypontokat is elérhetik újra az indexek” – véli Sarkadi Szabó. A BUX-szal kapcsolatban azonban a szakember hasonló mértékű esésre már nem számít, de részvények vásárlását nem tanácsolja a befektetőknek. A nagyobb hazai részvények közül egyébként az OTP-t viselte meg a legjobban a válság. A bankpapír árfolyama csaknem 20 százalékot esett április utolsó napja óta, a mélypontot múlt kedden érte el, amikor fel is kellett függeszteni a kereskedését, mivel árfolyama napközben több mint 10 százalékot esett. A Mol sem járt sokkal jobban: csaknem 13 százalékot esett az árfolyama májusban. A Magyar Telekom ezzel szemben csak 6,3 százalékot süllyedt április vége óta, a Richter pedig kifejezetten jól vészelte át a fekete hónapot, alig 2 százalékot esett az árfolyama. HB
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.