A múlt heti emelkedés után meredeken esett ezen a héten a Budapesti Értéktőzsde vezető indexe: a BUX 649,54 pontot, 2,96 százalékot gyengült a héten, pénteken 21.288,93 ponton zárt. Az index a 2009. december végi 21.227 pontos értékénél 61,93 ponttal, 0,3 százalékkal áll magasabban.
Részletes piaci adatokat itt találhat!
A kis és közepes kapitalizációjú részvények indexe, a BUMIX egy hét alatt 3,13 százalékot, 63,23 pontot esett, pénteken záráskor 1.957,79 ponton állt.
Az amerikai és a brit tőzsdék zárva tartása miatt rendkívül alacsony forgalommal, eseménytelen kereskedés mellett indult a hét. Majd a BP olajtársaság árfolyamának jelentős esése miatt elromlott a hangulat a nemzetközi piacokon, ami általános pesszimizmust indított el.
A BP 13 százalékos csökkenéssel fejezte be a kereskedést kedden. Arra a hírre gyengült az árfolyam, hogy kudarccal végződött az olajtársaságnak a múlt hét közepén kezdett kísérlete az olajszivárgás elfojtására a Mexikói-öbölben.
Amerikai piaci összefoglalóinkat itt részletesebben is elolvashatja!
A lefelé tartó trendet ismét korrigálta a piac szerdán, ebből azonban kimaradt az OTP, elsősorban a Richter és a Mol húzta a magyar piacot. A magyar börze emelkedési teljesítménye meghaladta mind a régiós, mind a nyugat-európai szintet.
A hét második felében azonban bizonytalanságot okozott több vezető politikus államcsőddel kapcsolatos nyilatkozata.
Piaci szakértők szerint bizonytalanságot okoztak a piacon Kósa Lajosnak, a Fidesz alelnökének a magyar gazdaság állapotára vonatkozó kijelentései csütörtökön. A kormánypárti politikus államcsőd közeli helyzetről, a kríziskezelés szükségességéről beszélt, és úgy fogalmazott: "a kényszerhelyzet miatt bizonyos gazdasági alkotmányossági szabályok felfüggesztésére is sor kerülhet átmenetileg".
A szakértők egy része úgy vélekedett, hogy a befektetők megijedtek, előtérbe került a kockázatkerülés, és azonnal kezdték eladni a magyar papírokat, beleértve a kötvényeket is. A forint euróval szembeni jegyzése a délelőtti 274-es szintről késő délutánra 280 fölé emelkedett. Mindeközben a vezető nyugat-európai tőzsdék nyereségben voltak, és az amerikai piac is emelkedéssel nyitott.
Hírügynökségi beszámolók szerint pénteken a magyarországi piacok mellett a globális piacok is esni kezdtek, amelyeket az államcsőddel kapcsolatos magyar politikusi kijelentések váltottak ki. Többek között Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője péntek déli sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy nem tartja túlzónak Kósa Lajos Fidesz-alelnök előző napi, az államcsőddel kapcsolatos kijelentését. A görög példára utalva azt mondta, hogy Magyarországon az előző kormány meghamisította a gazdasági adatokat, csakúgy, mint a görögök. Görögországban már eljött az igazság pillanata, Magyarország még ez előtt áll - mondta.
Részletes összefoglalónkat a gazdasági bizottság jelentéséről itt olvashatja!
Egyes szakértői vélemények szerint azonban félreértés miatt indult el pánik a magyar piacokon. A Concorde Értékpapír elemzője szerint ugyanis a világ vezető hírügynökségei úgy adták vissza Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivőjének szavait, amelyek alapján tévesen arra lehetett következtetni, hogy a magyar kormány számol az államcsőd lehetőségével.
Az OTP 15 százalékot zuhanva 4.624 forinton állt meg, ennél lejjebb pénteken már nem kerülhetett a bankpapír jegyzése. Az euró-forint keresztárfolyam pedig járt 289,44-en is. A pénteken nem volt túl jó hangulat a tengerentúlon sem. A várakozásoktól ugyanis jóval elmaradva nőtt a foglalkoztatottak száma az Egyesült Államokban májusban.
A részvénypiac forgalma a héten 191,9 milliárd forint volt, ennek jelentős, 46 százalékát pénteken bonyolították le, egy héttel korábban a részvénypiac összforgalma 160,5 milliárd volt. A heti forgalom túlnyomó részét, 72 százalékát az OTP adta 138,2 milliárd forint értékben. A Mol 24,8 milliárd forint forgalmat ért el, ami az összforgalom 12,9 százaléka. A Magyar Telekommal 5,96 milliárd, a Richter részvényeivel 19,1 milliárd forint értékben kereskedtek. Előbbi a teljes részvénypiaci forgalom 3,11 százaléka, utóbbi a 9,96 százaléka.
A vezető papírok közül egyedül az OTP árfolyama csökkent, a többieké emelkedni tudott.
Az OTP árfolyama egy hét alatt 16,19 százalékkal, 935 forinttal 4.840 forintra csökkent. A Mol 0,56 százalékot, 100 forintot erősödött, 18.000 forinton zárt pénteken. A Magyar Telekom is erősödni tudott, árfolyama 1,62 százalékkal, 11 forinttal 692 forintra nőtt. A Richter részvények ára 4,76 százalékkal, 2.000 forinttal 44.000 forintra nőtt. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 2,00 százalékos, 395 forintos veszteséget könyvelhetett el, így 19.400 forintra csökkent az árfolyama.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.