A londoni elemző cég fejlődő piacokkal foglalkozó szakértője, David Oxley az IMF tárgyalások leállásával kapcsolatban úgy fogalmaz: ez is újabb jel arra, hogy a Fidesz kormány a populista politikát választja a fiskális fegyelem és a reformok helyett. A Capital Economics szakértője a Bloomberg tudósítása szerint veszélyes játéknak nevezi a kormány taktikáját.
Oxley úgy látja: a kormány kockázatos utat választott azzal, hogy elfordult az IMF-től, és bár a döntés közvetlen hatásai minimálisak, hosszú távon komoly finanszírozási gondokat okozhat a helyzet. Az elemző szerint legjobb esetben Magyarországon újabb tőkepiaci hullámvasút kezdődik a következő hetekben, legrosszabb esetben viszont pénzügyi válság elé néz az ország.
A Société Général (SocGen)elemzői egy a befektetőknek küldött kommentárban arra figyelmeztetnek: Magyarország és az IMF együttműködése került veszélybe azáltal, hogy a hétvégén megszakadtak a tárgyalások a Nemzetközi Valutaalappal.
Ma reggel a forint kissé erősített és a 290-es szint alatt maradt az euróval szemben. Elemzők elmondták: a forint tovább gyengülhet, akár 300-310 forint/euró szintig, de sok múlik azon, hogy mire jut a magyar kormány az IMF-fel. A forinthoz hasonlóan stabilizálódtak a főbb térségbeli devizák is: egy euró 25,2930 cseh koronát ért, hétfőn későn 25,2970 koronát. Varsóban 4,1296 zlotyt adtak egy euróért, hétfőn 4,1240 zlotyt.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 179,89 pontos emelkedéssel, 22.023,27 ponton nyitott kedden. A hétfői záró értékéhez képest 0,82 százalékkal erősödött. Kovács Roland, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője szerint a pozitív várakozást erősíti, hogy optimistábbá vált a nemzetközi piaci hangulat. Az amerikai tőzsdeindexek enyhe emelkedéssel zárták a hétfői kereskedést, és az ázsiai tőzsdék is felfelé vették az irányt.
A bankadó mértéke és a nemzeti eszközkezelővel kapcsolatos kérdéseken túl más, komoly oka is lehetett, hogy megszakadtak a tárgyalások a kormány és a Nemzetközi Valutaalap, valamint az Európai Bizottság delegációi között – mondták el az ilyen tárgyalások menetét ismerő szakemberek a Világgazdaságnak. Bár a részletek kapcsán mindenki csak találgat, lapunknak sokan úgy fogalmaztak: gondot okozhat, hogy a jelenlegi kormányzati tárgyalók „nem beszélik az IMF nyelvét”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.