A BÉT részvényindexe, a BUX a múlt héten 173,81 ponttal, 0,76 százalékkal emelkedett, 23.045,71 ponton zárt pénteken. A vezető részvények közül az OTP-nek és a Richternek csökkent az árfolyama, a többi blue chip nyereséggel zárta a hetet, a legnagyobb, 3,5 százalékos emelkedést a Mol-részvények érték el. Az index a 2009. december végi 21.227,01 pontos értékénél jelenleg 1.818 ponttal, 8,6 százalékkal áll magasabban.
A heti részvényforgalom 77,6 milliárd forint volt, míg az előző héten 87 milliárd forint értékben születtek üzletek. Az összforgalom közel 62 százalékát az OTP részvények adásvétele tette ki. A Mol 15,5 százalékkal, a Richter 9,6 százalékkal, a Magyar Telekom pedig 4,8 százalékkal részesedett.
Hektikus hetet tudhat maga mögött a Budapesti Értéktőzsde. Hétfőn az amerikai piac zárva tartása miatt visszafogott kereskedéssel, de emelkedéssel indult a hét. A bizonytalanság kedden folytatódott, aznap viszont lefelé korrigáltak az árfolyamok. Szerdán aztán a régi szép napokat idéző 24 milliárd forintos forgalomban jelentősen emelkedett a BUX. Az európai tőzsdéket is felülmúló teljesítménye azért volt meglepő, mert aznap a forint gyenge volt, a svájci frank forinttal szembeni árfolyama például szerdán történelmi rekordot ért el 226,41 forinton. A hét utolsó két kereskedési napját már a gyengülés uralta a részvénypiacon, a forint helyzete pedig stabilizálódott a devizapiacon. A svájci frankot pénteken délután 218 forint körüli árfolyamon jegyezték.
Kovács Krisztián, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzője szerint a svájci frank erősödése minden pénzügyi piacokon zajló folyamat közül a legfontosabb Magyarország számára, ennek folytatódása, vagy komoly korrekciójának elmaradása erős nyomást gyakorolna minden magyar eszköz piacára.
A részvények közül elsősorban az OTP árfolyamára hat negatívan a frank erősödése, emiatt ugyanis tovább romolhat a bank hitelportfóliójának minősége.
Az OTP múlt heti értékvesztésében közrejátszott az is, hogy a pénzügyi szektorban jelentős a várakozás a baseli követelmények újrafogalmazása miatt. A banki tevékenységgel összefüggő szabályokat tartalmazó Basel III megállapodásról a hét végén várható európai uniós döntés. Emiatt ismét felerősödtek az aggodalmak az európai bankszektor kilátásait illetően, ami a bankrészvények árán is érződött.
Az OTP-nek ezen a héten sem sikerült az 5.000 forintos lélektani határ fölé kerülnie. A bankpapír 0,90 százalékos gyengüléssel, 4.855 forinton zárta hetet.
A Mol számára kedvező hír volt, hogy a kormány megerősítette: tárgyalnak Oroszországgal a Surgutneftegas (Szurgutnyeftyegaz) kezében lévő 21,2 százaléknyi Mol-részvényről. Az olajrészvény a héten 3,50 százalékkal drágult, 22.150 forinton fejezte be a kereskedést pénteken.
A Magyar Telekom részvények ára 2,22 százalékkal 692 forintra nőtt.
A Richter árfolyama 2,08 százalékkal 46.805 forintra csökkent.
Az Egis 1,22 százalékos erősödéssel, 20.750 forinton fejezte be a hetet.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 25,55 ponttal, 1,27 százalékkal 2.042,49 pontra emelkedett.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.