Európa perifériáján a kilábalás még mindig törékeny, s már az írek is egyre nehezebben menedzselik adósságukat. A CDS-felár a közép-európai régióban és a PIIGS országokban meredeken emelkedett az elmúlt hetekben. „Van egy kis probléma, ami mellett nem mehetünk el. Hogyan szerezhetik vissza a PIIGS országok a versenyképességüket ameddig az euró szorításában vannak?”
A közép-kelet-európai országok kikerültek a figyelem középpontjából, s most a PIIGS-ekért aggódhatnak a befektetők, de azért is, hogy az átlagos magyar taxisofőr visszafizesse a frankban denominált adósságát – teszi fel a kérdést egy svájci bankár a BusinessInsider New York-i gazdasági szakportálon.
A példaként említett budapesti taxisofőr 2,5 millió forint hitelt svájci frankban vett fel, valamivel több mint két és fél évre. Hozzávetőleg 70.000 forintot fizetett havonta, de most 30 százalékkal többet, miközben a jövedelme 20 százalékkal csökkent. A törlesztőrészlet meghaladja fizetésének felét. Kérdés, meddig tudja fizetni a hitelt? - szól a cikk.
A devizaadósság a régióban „rettenetesen” magas szinten áll a GDP százalékában, mely 2003 és 2008 között terjedt el Magyarországon. Meglepő módon nem is svájci bankok adták a kölcsönöket: 2009-es adatok alapján az UBS és a CE a hitelek 2 százalékát birtokolja. A legnagyobb hitelezők más európai bankok.
A magyar taxisofőr előidézhet egy „pénzügyi-cunamit” az európai bankszektorban, a térségbeli frankban és euróban eladósodott országokkal együtt – állítja a bankár.
Roubini ennél szebbnek látja a helyzetet
A Dr. Végzetként is ismert Roubini elmondta, hogy az Orbán-kormány által bevezetett bankadó jelentős terhet ró a bankokra, amelyek hitelezési képessége ezáltal is csökken. Ezzel párhuzamosan a svájci frank erősödik, tovább nehezítve a devizahitelesek helyzetét.
Roubini szerint a makrogazdasági tényezők is súlyosbítják a helyzetet, mivel Magyarország gazdasága – a többi régiós állammal ellentétben – stagnál idén a közgazdász számításai szerint. Roubini hozzáteszi: a nehézségekkel küzdő bankszektor számára újabb csapás a kabinetnek a jelzáloghitelesek megsegítését célzó terve, amely szerint a hitelfelvevők szankció nélkül öt évvel hosszabbíthatnák meg kölcsönük futamidejét.
Nem csak Roubini kongatta meg ma a vészharangot. Ewald Nowotny , az Európai Központi Bank (EKB) kormányzótanácsának tagja aggodalmát fejezte ki a devizahitelek miatt, amelyek meglátása szerint komoly kockázatot jelentenek Magyarországra nézve.
A Nemzetközi Kifizetések Bankjának (BIS) statisztikái szerint a Raiffeisen, és az Erste a két legnagyobb hitelező Magyarországon. Nowotny megfogalmazása szerint a devizahitelek akut kockázatot jelentenek, különösen azért, mert a forint gyengélkedése és a svájci frank erősödése együttesen fejtheti ki negatív hatását.
Svájc bizony bivalyerős
A svájci gazdaság idén 2,7 százalékkal bővülhet, véli a KOF svájci gazdaságkutató. Eddig 1,8 százalékos növekedést vártak, így a módosítás a prognózis jelentős felfelé módosítását jelenti.
A svájci gazdaság idén gyorsabban növekedhez, mint az EU és az Egyesült Államok, közölte az intézet hétfőn. Jövőre 1,8 százalékkal nőhet a svájci gazdaság, amit az előzetes 1,6 százalékról módosítottak. 2012-re a várható növekedés 2,2 százalék.
Az SNB mindent megtesz a defláció ellen
A Svájci Nemzeti Bank kamatdöntő ülésén nem változtatott irányadó rátáján, 0,25 százalékon hagyta az alapkamatot. A jegybank módosította előrejelzéseit, az inflációra vonatkozó prognózisát jelentősen csökkentette.
A jegybank kiemelte: a svájci gazdaság növekedése lassulni fog a második félévben és 2011-ben. A globális gazdasági kilátások bizonytalanok – állapították meg. Az SNB nem zárja ki a deflációt sem jövő év elejére, ami ellen küzdeni fognak. Így nincs kizárva az intervenció: vagyis a frank gyengítésére (erősödésének megakadályozására) tett lépések.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.