Bár a forint folyamatos gyengélkedésének következtében augusztusban rekordszintre, 8746 milliárd forintra emelkedett a hazai háztartások hitelállománya, a szeptember lehet a legerősebb hónap a kimutatott hitelmennyiség szempontjából – derül ki a Magyar Nemzeti Bank és a Bloomberg hírügynökség adataiból.
A forint pillanatnyi árfolyamát itt megtekintheti!
A Bloomberg adatai szerint ugyanis, míg augusztusban a svájci frankkal szemben 210 forint környéki átlagárfolyamot produkált a hazai deviza, a szeptemberi átlagkurzus már bőven meghaladta a 215 forintot, ami újabb 2,7 százalékos gyengülést jelent az előző hónaphoz képest. Az euróhitelesek szempontjából ugyanakkor nem változott túlságosan drámaian a helyzet: a szeptemberre kalkulált, 282,1 forintos átlagkurzus alig 0,3 százalékkal magasabb az egy hónappal korábbinál.
Az utóbbi hetek történései ugyanakkor már biztatóbbak némileg a devizahitelt törlesztő adósok szempontjából. A forint október eddigi részében alig több mint 204 forintos átlagárfolyamot produkált az alpesi devizával szemben a Bloomberg adatai szerint, ami 5,6 százalékos javulást jelent a szeptemberi értékhez képest, és az augusztusinál is 2,7 százalékkal jobb. Az euróval szemben pedig a szeptemberi átlagárfolyamhoz viszonyítva egész pontosan három százalékot javított a hazai fizetőeszköz, hiszen október első szűk két hetében már 273,5 forintos átlagárfolyam alakult ki. Ha pedig ezek a tendenciák tartósnak bizonyulnak a devizapiacon, akkor eltűnhet az a több száz milliárd forintos plusz hitelállomány – illetve annak nagy része -, amely a lakossági tartozásokra rakódott rá az elmúlt hónapok alatt.
Azt is látni kell ugyanakkor, hogy a svájci frankkal szemben sokkal nagyobb kilengéseket produkál a hazai fizetőeszköz, mint az euróhoz viszonyítva. Az elmúlt félévben az euró április közepén volt a leggyengébb – akkor 262,9 forintot adtak érte -, a legerősebb pedig július második felében, amikor pedig a 290-es határt súrolta az árfolyam, így a legerősebb és leggyengébb kurzus között bő tíz százalékos eltérés mutatkozott. Ehhez képest a frank egységéért április közepén még 182,6 forintot adtak a kereskedők, júliusban viszont már 224-et, így a két szélső érték között majdnem 23 százalék (42 forint!) az eltérés, ami meglehetősen erősnek számít hat hónapos időtávon.
Figyelemre méltó az is, hogy a májustól számított egy negyedév alatt csaknem 700 milliárd forinttal, közel nyolc és fél százalékkal ugrott meg a háztartásoknál lévő hitelek állománya, ami szintén a devizapiaci fejleményekkel magyarázható.
Figyelemre méltó az is, hogy a májustól számított egy negyedév alatt csaknem 700 milliárd forinttal, közel nyolc és fél százalékkal ugrott meg a háztartásoknál lévő hitelek állománya, ami szintén a devizapiaci fejleményekkel magyarázható. -->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.