BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"A piac megakadályozza, hogy Orbán több kárt okozzon"

Az elemzők igen negatívan fogadták a Moody’s mai leminősítését. A forint egy hete nem látott mértékben zuhant, miután a hitelminősítő közölte, hogy a kormány fenntartható intézkedések helyett átmeneti akciókat hajt végre.

"Nem tetszik nekünk, ami Magyarországon történik, beleértve, hogy a forint jelenleg a régió legsérülékenyebb devizája" – olvasható a Nordea Bank mai, befektetőknek küldött kommentárjában. Elisabeth Andrew, a cég vezető devizapiaci elemzője a Bloomberg szerint úgy fogalmazott: a piac egy idő után megakadályozza majd, hogy a kormány további károkat okozzon.

Behán Attila, a K&H befektetési részlegének vezetője pedig úgy fogalmazott: a kormányt nem érdekli, milyen üzenetet küld a külföld felé és egyáltalán nem próbálja megnyugtatni a piacokat. A szakértő úgy vélte, hogy a piac talán további kamatemelést erőszakol majd ki a Magyar Nemzeti Bankból.

A nemzetközi hitelminősítő intézet a „Baa1” kategóriából a „Baa3” kategóriába sorolta át a magyar kormánykötvény minősítését, melyet így már csak egy hajszál választ el a bóvli kategóriától. A besorolásra negatív kilátást helyezett a Moody’s, melynek oka a kormány pénzügyi erejével kapcsolatos kétség, valamint az a tény, hogy a strukturális költségvetési hiány növekedni fog. A hitelminősítő emlékeztetett arra a tényre is, hogy Magyarország továbbra is sérülékeny, és fokozottan ki van téve a nemzetközi piac negatív hatásainak.

A kormány stratégiája főként ideiglenes intézkedéseken nyugszik ahelyett, hogy a fenntarthatóságot célzó konszolidációt hajtana végre – tette hozzá Dietmar Hornung, a Moody’ alelnöke és magyarországi vezető elemzője.

Maga a leminősítés nem lepte meg a piacokat – mondta el Kovács Mátyás , a Raiffeisen Bank elemzője. A Moody’s a nyáron helyezte felülvizsgálat alá az ország hitelminősítését, negatív meglepetést az okozta, hogy a hitelminősítő két fokozattal sorolta vissza a magyar államkötvényeket, és hogy a kilátás továbbra is negatív.

A várakozásokhoz képest erőteljesebb volt a Moody’s lépése – vélekedett Suppan Gergely , a TakarékBank elemzője. Az elemző túlzásnak tartja a két fokozattal történő leminősítést. Véleménye szerint a hitelminősítők tovább várhattak volna a lépéssel, mivel továbbra sem láthatók azok az intézkedések, amelyektől hosszú távon fenntarthatóvá válik az ország költségvetése

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.