A forint árfolyamának mai esését elsősorban a kedvezőtlenné váló nemzetközi befektetői hangulat okozhatta, de mérsékelten közrejátszhatott a devizában denominált jelzáloghitelesek megmentését célzó csomag, amelyről a kormány és a Bankszövetség várhatóan kedden fog megállapodni. A frank árfolyama várhatón 180 forinton kerül „befagyasztásra”.
Valódi megoldást nem nyújt a megállapodás, a kormány vagy a bankok nem veszik át a terheket – vélekedett Elisabeth Andrew, Nordea a bank koppenhágai közgazdásza. „Valamelyest csökkenti a rövid távú terheket, de nem szűnteti meg a hosszabb távú devizaadósság terhének problémáját” – tette hozzá. Az elemző úgy látja, hogy 275 forint lehet az euró árfolyama egy év múlva.
A friss piaci adatokat itt megtekintheti!
„Ez egy újabb ok, hogy miért várjuk a forint negatív teljesítményét közép és hosszabb távon” – gondolja Elisabeth, aki hozzáteszi: amint a piac beárazza a hírt, a forint stabilizálódik.
Suppan Gergely, a TakarékBank közgazdásza szerint egyes piaci szereplők úgy vélik a megállapodás híre hozzájárult a forint gyengüléséhez, amelyet alátámaszt, hogy egy időben következett be a hír megjelenése és a forint esése, de ez „feltehetően inkább véletlen egybeesés lehet”. Friss információk a devizaárfolyam rögzítése kapcsán nem láttak napvilágot, így „nehéz elképzelni, hogy meglepte a piaci szereplőket”.
Az Európai Központi Bank (EKB) jelezte, hogy nem fogadja el fedezetként a görög államkötvényeket a bankoknak nyújtott hitelek fejében, ha Görögország átütemezi adósságát. Az EKB „gyakorlatilag kategorikusan elutasította az átütemezés lehetőségét” – véli Suppan Gergely, a TakarékBank közgazdásza.
„Ismét a kockázatkerülés került előtérbe péntek óta - amit jól mutat az euró ellen újabb történelmi csúcsra erősödő frank is - ebben a környezetben a forint és a régiós fizetőeszközök is a gyengülés felé vették az irányt” – írják a Raiffeisen Bank elemzői. Az aggodalmakért elsősorban az európai hírek felelősek (olasz kilátásrontás, görög leminősítés, spanyol önkormányzati és német tartományi választások) – véli Kovács Mátyás és Keszeg Ádám. „A jelenlegi hangulat további forint-leértékelődésre utal, amelynek technikai oldalról sincsen komolyabb akadálya” – teszik hozzá.
Negatív hír volt, hogy Norvégia bejelentette, a görög segítségben való részvételét felfüggesztette, miután a görög kormány nem teljesítette vállalásait szerintük.
Spanyolországban elvesztette az önkormányzati választásokat a kormányzó párt. Ez felerősítette azokat a félelmeket, melyek szerint a kormány politika ereje az ország fiskális rendbetételéhez nem elég, és hogy az önkormányzati finanszírozásról felszínre kerülhetnek problémák.
„Zepatero kormánypártja történelmi vereséget szenvedett, a választók így vágtak vissza a megszorító csomagokért. A spanyol szocialista kormánypárt a hétvégi vereség miatt lehetséges, hogy nem mutat majd hajlandóságot további szükséges megszorításkora, ez pedig nyugtalanítja a befektetőket” – húzza alá Karsai Péter, a Commerzbank közgazdásza.
Az S&P ezúttal Olaszország adósminősítési kilátását rontotta, miután a gyenge növekedési potenciál mellé bizonytalan politikai környezet társul az intézet szerint. Az „A+”-os besorolás kilátásai így negatívak. Ezzel párhuzamosan a Fitch leminősítette Görögországot „B+”-ba, négy fokozattal a bóvli határa alá, még mindig negatív kilátásokkal.
Az euró/forint árfolyam kitört a korábbi hetek kereskedését jelentő 263-269-es tartományból, ma pedig 271 felett is született kötés. A továbbiakban is a 260-280-as sávba várjuk az árfolyamot, az irányt azonban a globális kockázati környezet jelöli ki. A technikai mutatók a forint további gyengülése irányába mutatnak – vélik az MKB Bank közgazdászai, Lőke András és Kondrát Zsolt.
Az elemzők szerint a forintnak erős támaszt a 200 napos mozgóátlag nyújt, amely 274-es szint környékén húzódik.
A nemzetközi vezető tőzsdeindexek 1-2 százalékos esést mutatnak hétfőn, a nemzetközi befektetői hangulat igen kedvezőtlen, amelyet leginkább az euróöveztben tapasztal mélyülő bizonytalanságok okoznak, és a nem várt kellemetlen fejlemények is a kockázatkerülés irányába mutatnak. Mindenképpen erősen negatív hír, hogy egy olyan ország került az adósságválság középpontjába, akit eddig valamelyest elkerültek a piac viharai.
„A frank történelmi rekordra tört az euróval szemben, az új mélypont: 1,2354. A forint 270 fölött van, így már a 219-es szintet ostromolja a frank/forint keresztárfolyam” – írja Karsai. Valószínű, hogy a közeljövőben - 67 nap elteltével - újra megfordul az árfolyam a 220-as szint környékén is – teszi hozzá az elemző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.