BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Óriásit zuhanhat a BÉT forgalma

A részvényforgalom 25 százalékos visszaesésére számít az idén a Budapesti Értéktőzsdén Michael Buhl, a bécsi, a prágai, a budapesti, a pozsonyi és a ljubljanai tőzsdét egyesítő CEE Stock Exchange Group vezetője a magán-nyugdíjpénztári vagyon állami tulajdonba vétele miatt.

A BÉT forgalma már tavaly decemberben jelentősen visszaesett. Az előző év utolsó hónapjában a részvényforgalom 428 milliárd forintról 245 milliárdra, a teljes értékpapír-forgalom 448 milliárdról 263 milliárdra csökkent, ez több mint 40 százalékos visszaesés az előző hónaphoz képest.

Az idei első negyedben ugyan ennél nagyobb volt a forgalom, ám mégis jelentősen elmaradt az előző év azonos időszakának adatai tól. Ez év április végéig a tőzsde részvényforgalma 1356,2 milliárd forintot tett ki, ez 31,8 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál. Különösen jelentős volt a márciusi visszaesés: az idei 301,1 milliárd forintos forgalom még a fele sem volt a tavaly elértnek.

A CEE Stock Exchange Group vezére szerint az lenne az ideális, ha az állami tulajdonba kerülő részvényeket el lehetne adni egyes zártkörűen működő intézményi befektetőknek, mert így nagyobb részvényforgalom lenne a jövőben. Az általa javasoltnak pont az ellenkezőjéről beszélt korábban Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. Egy rádióinterjúban azt mondta, bizonyos társaságok papírjait az állam a tulajdonában tartja, másokét pedig értékesíti. A miniszter a megtartandók között említette a Molt, az OTP-t és a Richtert, de hozzátette, ezeken kívül a többi energetikai, illetve közlekedési vállalat részvényei is érdekesek lehetnek.

A cikk teljes terjedelmében csak előfizetőink számára elérhető. A cikket - az összes mai cikkel együtt - egy emelt díjú SMS elküldésével olvashatja el.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.