Az MNB a kamattartás és a 25 bázispontos emelés közül választotta a kamat változatlanul hagyását, túlnyomó többséggel. 2011-ben továbbra is 3,9 százalékos inflációval számol a Magyar Nemzeti Bank. A jövő évre azonban magasabb, 3,6 helyett 3,9 százalékos fogyasztói árindexszel kalkulál a jegybank. Az idei évben 2,7 százalék helyett 1,5 százalékos növekedéssel számol a jegybank, míg jövőre a várakozások szerint az előrejelzés 1,5 százalékos lesz, alacsonyabb a korábban prognosztizáltnál.
A jegybank elnöke hozzátette: Matolcsy György múlt pénteki, adóváltozásokkal kapcsolatos döntéseit egyelőre nem tudják a kalkulációban figyelembe venni. Annyi biztosan tudható, hogy az infláció jelentősen emelkedik, a növekedés pedig csökken az intézkedések hatására. A konjunkturális kilátások eközben romlanak, ez pedig markáns dezinflációs irányt jelent, 2013 első felében az infláció elérheti a 3 százalékot. Az árindex egyelőre a nyersanyagárak növekedése miatt magas, ezt pedig a kormány adóemelése szintén emelhetik, de ezek kifutásával érvényesülnek az ár- és bérleszorító hatások. Ennek eredőjeként az inflációs ráta 2011-ben és 2012-ben is a cél fölött alakulhat, 2013 első felében érheti el a célt.
A Monetáris Tanács úgy látja, hogy a következő két évben folytatódhat a gazdaság visszafogott növekedése, de a munkanélküliségi ráta tartósan 10 százalék felett marad . És bár az aktivitási ráta növekszik, a foglalkoztatás csak lassan növekszik. A gazdaság hajtóereje az export marad, míg a háztartások fogyasztása nem élénkül a jelentős adósságterhek és a bizonytalan bérkilátások miatt. A beruházási aktivitás igen visszafogott lesz a következő két évben. Az MNB szerint kiváró kamatpolitikára lesz szükség, a jegybank nem ad előrejelzést a kamatpálya változásáról.
Arra a kérdésre, hogy számíthatunk-e forintgyengülésre az otthonvédelmi akcióterv kapcsán, Simor András elmondta: az ügyfelek egy része meglévő megtakarításból, más része forinthitelből törlesztheti a meglévő jelzáloghitelt. Mindkét eset pótlólagos devizakeresletet jelent a hazai piacon. Ez pedig már jóval az előtörlesztés megkezdése előtt jelentkezhet, a várakozásoknak tehát fontos a szerepe. A végtörlesztés adósságelengedést jelent, a jelen árfolyamok mellett a frankhitelek esetében 25 százalékot.
Mindez forintgyengülést eredményezhet, ugyanakkor a programban csak szűk kör vehet részt. Forinthitellel a számítások szerint csak a frankhitelesek 20 százaléka válthatja majd ki korábbi kölcsönét. A devizahitelesek 11 százaléka 90 nap fölötti, 5 százaléka 30 és 90 nap közötti elmaradásban van. Ez, valamint a többi tényező összesen a devizahitelesek 60 százalékát zárhatja ki a forinthitel felvételének lehetőségéből. Mindennek ellenére is jelentős veszteséget okoz a program a bankszektorban, ez ronthatja a költségvetési kilátásokat.
Az MNB tízpontos javaslatcsomagjából eddig kettőt fogadott el a kormány: a referenciakamatok alkalmazását és a pozitív adóslistát. Ugyanakkor a törvénnyel ellentétben a kormánydöntés után kérte ki a kormány az MNB véleményét, az EKB-nak pedig csak egy napja lett volna az előterjesztés mérlegelésére. "Legalább is furcsa a helyzet" - fogalmazott Simor András.
Az MNB a devizatartalékok terhére kész a végtörlesztéshez szükséges devizamennyiséget a bankok rendelkezésére bocsátani, ennek részleteit később határozzák meg. A jegybank ezzel a piac jövőbeli várakozásait igyekszik mihamarabb megfelelő igénybe terelni. Simor András kiemelte: a devizatartalék-igényt az ország külső adóssága határozza meg. A végtörlesztéssel az adósságállomány csökken, vagyis az ezzel párhuzamosan mérséklődő devizatartalékok nem emelik jelentősen az ország sérthetőségét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.