A szakember Európában főként a német, a francia és az osztrák piacokon lát kedvező beszállási pontokat, a régiós és magyar részvények többségét pedig kifejezetten attraktívnak tartja. „A bizalmi válság már jó ideje erőteljesen elérte az európai, azon keresztül pedig a globális pénzügyi szektort, a hitelezési kockázatokhoz kapcsolódó felárak folyamatosan emelkednek, egészen addig, míg az újabb globális válsággal fenyegető fajsúlyos kérdésekben nem születik a piaci szereplők által joggal elvárt, egyértelmű, koordinált, végső forgatókönyv. Csak ez segíthet elkerülni a teljes bizalomvesztést a globális tőkepiacokon. Megítélésünk szerint mindez még optimista szcenárió alapján is további heteket vesz igénybe” - figyelmeztet Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
Hozzáteszi: amit látunk, az egyre veszélyesebb versenyfutás az idővel. Az Európai Központi Bank még agresszívebb eszközvásárlásai a tüneti kezelésben segíthetnek, a valódi megoldás azonban a mélyebb fiskális integráció lehet, amelyben kulcskérdés, hogy (elsődlegesen) Olaszország és Spanyolország milyen további adósságcsökkentő, illetve költségvetést egyensúlyi pályára állító lépésekkel képes visszanyerni hitelességét. Görögország menedzselt államcsődjének bejelentése csak úgy képzelhető el, ha a többi problémás euró-zóna tagország a legmagasabb szintű garanciavállalásokkal és a szükségesnél is erőteljesebb stabilizáló lépésekkel elkerüli a fertőzésveszélyt.
Rövid távon az általános kockázatkerülés tűnik ésszerű magatartásnak, a volatilitás tartósan magas maradhat. A jelenlegi szintekről további erőteljes (10 százalék) feletti esés az európai és régiós indexekben már a teljes összeomlás vízióját jelentené, alapesetben nem erre számítunk. A válság újabb hulláma még idén ritkán adódó lehetőséget kínál vételi pozíciók nyitására, amelyből különösen a feltörekvő piacok illetve ezen piacokon kitettséggel jellemezhető, globális jelenléttel bíró vállalatok részvényei profitálhatnak a leginkább. Kiemelten követett részvények Európában: Siemens, BASF, SAP, Daimler (német), Bouygues, CAP Gemini, Saint-Gobain (francia), OMV, RHI (osztrák).
„A régiós részvényeket összességében attraktívnak tartjuk, a CETOP 20 index mindössze három hónapon át, 2009 januárja és áprilisa óta volt alacsonyabban az aktuális szinteknél. A BUX értékeltsége a 2008-as mélypontokéhoz, a cseh PX és a lengyel WIG 20 index árazása könyv szerinti értékéhez közelít. A magyar részvénypiacon történelmi mélypontjának közelében van a Magyar Telekom és a Rába, a következő évek növekedési kilátásai alapján nagyon attraktív a CIG és az E-Star” - mutat rá a Generali Alapkezelő részvényportfólió menedzsere.
Hangsúlyozottan kockázattűrő befektetők számára, lépcsőzetesen építkező stratégiával, javasolt portfóliónkat megosztjuk a feltörekvő (elsősorban ázsiai és régiós) és a fejlett piaci részvényekbe (amerikai és német blue-chipek) fektető befektetési alapok között, ugyanakkor a kockázatkerülő befektetőknek változatlanul az abszolút hozamú kitettséget ajánljuk a befektetési döntéseknél” - teszi hozzá Pallag Róbert.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.