12 óra után
Kora délután árelmozdulás miatt felfüggesztették a Richter részvények kereskedését a Budapesti Értéktőzsdén. A kereskedés folytatása után már több mint 10 százalékos emelkedést mutat a gyógyszercég árfolyama, 34 000 forinton jegyzik.
11 óra előtt
Pozitív eredménnyel zárult a Richter Gedeon és az amerikai Forest Laboratories Inc. közös gyógyszerkutatásának III klinikai fázisa - jelentette be a Richter Gedeon Nyrt. a BÉT honlapján szerdán a vizsgálat előzetes eredményét.
A Richter Gedeon kutatói által kifejlesztett cariprazine (RGH-188) fejlesztés alatt álló antipszichotikus gyógyszerkészítménnyel I. típusú bipoláris betegségben szenvedő, akut mániás betegek körében végezték el a klinikai vizsgálatok III fázisát. A betegek szignifikáns tüneti javulást mutattak a placebóval kezelt betegekhez képest már a kezelés negyedik napján és az összes további vizsgált időpontokban is.
A közlemény szerint az adatok további elemzését a következő hetekben fejezik be. Beke Zsuzsa, a Richter Gedeon Nyrt. kormányzati kapcsolatok és PR vezetője az MTI kérdésére elmondta, hogy a cariprazine-t fő indikációban a skizofréniás betegek körében vizsgálják, s a Forest Laboratories tervei szerint, ennek a vizsgálatnak a befejezése után, a két - a skizofréniás mellett a bipoláris depressziós - indikációra együtt szeretnék bevezetni a piacra. A szóvivő tájékoztatása szerint 2014-ben várható a törzskönyvezés és a készítmény piaci bevezetése.
A Richter közleménye emlékeztet arra, hogy a cariprazine-nal jelenleg skizofréniás betegek mellett a bipoláris depresszióban szenvedő betegek körében is zajlanak klinikai vizsgálatok és a szer hatását major depresszió kiegészítő kezelésében is vizsgálják.
Szombathelyi Zsolt, a Richter Gedeon Nyrt. kutatási igazgatója a közleményben kiemeli, hogy a vizsgálat "... pozitív előzetes eredményei nagyon bíztatóak, és a korábbi fázis II program eredményeivel együtt alátámasztják, hogy a cariprazine kezelés klinikailag jelentős tüneti javulást eredményez jó tolerálhatóság mellett az I. típusú bipoláris betegségben szenvedő, akut mániás betegek esetében".
A Forest Research Institute elnöke és kutatás-fejlesztési igazgatója, Marco Taglietti pedig hangsúlyozza: "az akut mániában szenvedő betegek körében végzett ... vizsgálatunk pozitív eredményei igazolják a cariprazine-ban, mint új antipszichotikus vegyületben rejlő lehetőségeket."
A Richter részvények árfolyama meredek emelkedést mutat szerda délelőtt. A gyógyszerpapír 7 százalékkal drágult, 33 100 forint fölé. A szektortárs, az Egis csupán 0,88 százalékkal került feljebb, 14 810 forintra.
Az OTP jelentős emelkedést mutat a kedvező nemzetközi befektetői környezetben. A bankrészvény 3 százalékot erősödött, 3 100 forint környékén jegyzik a BÉT-en.
A bankpapír annak ellenére teljesít jól, hogy a Moody’s és a Fitch Ratings is negatív hangvételű közleményt fogalmazott meg a végtörlesztés kapcsán. Igaz, az OTP már korábban jelentős esést szenvedett el emiatt.
Magyar bankok önálló pénzügyierő-osztályzatait, illetve adósi és betéti besorolásait vette leminősítési felülvizsgálat alá kedden a Moody''s Investors Service a devizaalapú adósságok végtörlesztéséből eredő potenciális veszteségekre hivatkozva.
A nemzetközi hitelminősítő kedd éjjeli londoni bejelentése szerint az adósi és betéti besorolások esetében kezdett leminősítési felülvizsgálatok hét magyar bankot érintenek; közülük hatnak az önálló pénzügyierő-besorolása is felülvizsgálat alá került. A Moody''s leminősítési felülvizsgálatai az OTP Bankot, az OTP Jelzálogbankot, a K&H-t, a Budapest Bankot, az FHB-t, az Erste Bank Hungaryt és az MKB-t érintik.
A hitelminősítő az indoklásban közölte, hogy a devizaalapú ingatlanhitelek egyösszegű, piaci árfolyam alatti végtörlesztését engedélyező törvény miatt vette felülvizsgálat alá e bankokat. Mivel a devizaalapú hitelek az ingatlanhitel-kinnlevőség 70 százalékát teszik ki, a Moody''s véleménye szerint a végtörlesztést lehetővé tévő törvény valószínűleg veszteségeket fog okozni a bankoknak, és tőkehelyzetükre is hatással lesz - áll az elemzésben.
A hitelminősítő saját becslései szerint ha a devizahitelesek 30 százaléka él a végtörlesztési lehetőséggel, az a jelenlegi piaci árfolyamok alapján rendszerszinten akár 300 bázispontnyi veszteséget is okozhat a magyar bankszektor tőkemegfelelési rátájában, amely a júniusi állapot szerint 13,8 százaléknak felelt meg.
A Fitch elemzésében közölte, hogy feltételezése szerint a piaci árfolyam alatti végtörlesztési lehetőséggel a jogosult devizahitelesek 25 százaléka él majd. Ennek alapján a Fitch Ratings úgy számol, hogy a lejárati idő előtti törlesztések hozzávetőleg 1,5 százalékpontnyit emészthetnek fel el a magyar bankszektor alapszintű - Tier 1 - tőkemegfelelési rátájából.
A cég szerint ettől még nem válna azonnal szükségessé a magyar bankok tőkepótlása a tulajdonos bankok vagy a magyar állam részéről. Tekintettel azonban arra, hogy a rendszeren belül jelentős különbségek vannak az egyes bankok Tier 1 szintű tőkemegfelelési rátái és devizaalapú jelzáloghitel-kitettségei között, egyes bankok az összesített számítás által sugalltnál nagyobb tőkeveszteséget szenvedhetnek el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.