Gyorsan elillant a tegnapi bizakodás, miután Merkel és Sarközy nem tudta lebeszélni a görög miniszterelnököt a népszavazási kezdeményezéséről. Papandreu ragaszkodik a népszavazáshoz, amelynek tétje a görög eurózóna tagság lehet, illetve a nemzetközi hitelprogram következő részletének utalása, amely nélkül már decemberben fizetésképtelen lesz az ország – írják a Raiffeisen Bank közgazdászai.
A népszavazás tervezett időpontja december 4, ami arra utal, hogy novemberben tartós lehet a piaci bizonytalanság. A korábbi felmérések szerint a görögök 70 százaléka támogatja az euró-tagságot – teszik hozzá.
„Nem volt érdemi mozgás tegnap napközben a forint piacán, a nap elején szerzett előnyét megtartotta a hazai fizetőeszköz a kedvezőbb nemzetközi hangulat közepette. Ma reggel viszont ismét felfelé pattan az árfolyam, miután világossá vált, hogy a görögök ragaszkodnak a népszavazási kezdeményezésükhöz. A népszavazás tervezett időpontja december 4, ami azt jelenti, hogy a novemberi hónap tartós bizonytalanságban telhet, így nem sok jót jósolunk a forintnak” – írta Kovács Mátyás, a Raiffeisen közgazdásza.
Az eurót 307 forinton jegyzik csütörtök délelőtt, amely 0,6 százalékos gyengülésnek felel meg napon belül. A svájci frankot 253 forinton jegyzik, míg az amerikai dollár ára 224 forint.
Hasonlóan látják az Erste elemzői: a forint ma reggel újra gyengülni kezdett, ahogyan ismét negatívvá vált a hangulat a görög népszavazási kezdeményezéssel kapcsolatban. „A hazai fizetőeszköz teljesítménye eközben továbbra is elmarad a régiós devizákétól: miközben tegnap a zloty másfél százalékot tudott erősödni az euró ellenében, addig a forint csak 0,8 százalékra volt képes, miközben a mai reggelen a gyengülés körülbelül azonos mértékű eddig a két régiós deviza esetében az euróval szemben” – emelik ki.
„A forint relatíve gyengébb teljesítményét az okozza, hogy a gazdaságpolitika felőli bizonytalanság továbbra is magas, miközben a hazai jegybank bejelentett módon egyelőre nem lépett fel a hazai fizetőeszköz védelmében. Továbbra is széles sávban kereskedhetnek a forinttal” – vélekednek az Erste közgazdászai.
Hosszú Edmond, az MKB Bank elemzője arra mutatott rá, hogy az ország kockázati megítélése továbbra is kedvezőtlenebb a többi régiós országénál, a hazai CDS-felár ismét az 550-es szint közelében tartózkodik.
„Az elszakadás mértékét mutatja, hogy a múlt hét végén még 120 bázispont volt a különbség a magyar és a román felár között, ez mára 180 pontra nőtt” – tette hozzá.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.