A forint soha nem látott mélységbe süllyedt, miközben Magyarország államkötvényeinek fizetésére köthető biztosítási felár a második legmagasabb szintre emelkedett a feltörekvő európai régióban. Egyetlen ajánlatot sem fogadtak el a 6 hetes kincstárjegy-aukción, miután a Standard & Poor’s figyelmeztetett: bóvli kategóriába minősítheti le az országot.
A fizetőeszköz esik, és az euróövezeti adósságválság tükrében a politikai döntéshozóknak mérlegelni kell a vészkamatemelés, illetve az agresszív külföldi devizaeladást. Hasonló taktikát alkalmazott Törökország – vélekedett a Citigroup stratégája, Luis Costa.
A központi bank nem kedveli az intervenciót (külföldi deviza eladást), de ez a félelem csökkenhet, különben a következő lépés kamatemelés lesz – mondta a londoni közgazdász a Bloombergnek. Luis Costa biztos benne, hogy nem lehet elégedettség a kamat emelésével, ugyanis ez a belföldi kereslet hatalmas zsugorodásával járna. „Ez alapvetően egy fejlövés lenne”, miközben a gazdaság lassul – tette hozzá.
A forint a világ legrosszabbul teljesítő fizetőeszköze június 30-a óta. A deviza 16 százalékot esett az euróval, és 21 százalékot az amerikai dollárral szemben. Tegnap 317,92 forinton jegyezték a közös európai devizát, amely a forint új történelmi mélypontja, írja a Bloomberg.
A befektetők (a kamatláb-megállapodások alapján) arra számítanak, hogy a kamatot 7 százalékra emeli az MNB februárra a jelenlegi 6 százalékról. A központi bank kilencedik hónapja tartja az irányadó kamatot.
Törökország csatlakozott Indonéziához, Indiához, Brazíliához és Oroszországhoz: dollárt ad el, mert a globális gazdaság recesszió felé halad, amely csökkenti a keresletet a feltörekvő piaci eszközök iránt.
A török jegybank 2 milliárd dollárt adott el októberben, hogy támaszt nyújtson a lírának. A fizetőeszköz 4,5 százalékot erősödött az euróval szemben az elmúlt hónapban, így 18 százalékra csökkent a fizetőeszköz idei esése. Januárban 6,25 százalékon állt a török alapkamat, amelyet 5,75 százalékra csökkentett a jegybank.
A Törökországi példa alapján Magyarország nem kerülheti el a kamatemelést, és az intervenció csak ideiglenesen állíthatja meg a gyengülést – vélekedett Niel Shearing, a Capital Economics londoni elemzője.
Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland elemzője úgy vélekedett, hogy a forint esésének három ellenszere lehetséges. Az egyik a jegybanki kamatemelés, a másik az intervenció a devizakészletek felhasználásával - az MNB-nek 52 milliárd dollárt meghaladó devizatartaléka van, több mint a kétszerese a Lehman összeomlása előtti szintnek -, a harmadik pedig egy új, vagy felújított finanszírozási megállapodás az IMF-fel. Az RBS vezető elemzője szerint ez utóbbi "pozitív bizalmi sokkot" jelentene piacon.
Timothy Ash szerint az MNB-t "gyűlölnék", ha most kamatot emelne, mivel - bár a harmadik negyedévi magyar GDP-adatok meglepően jók voltak - a növekedési kilátások továbbra is lanyhák. Az RBS közgazdásza szerint az MNB-t "azért is gyűlölnék", ha "elszórná" a devizakészleteket a forint védelmében. A bírálók azzal érvelhetnének, hogy a mostani árfolyamgyengeség szélesebb regionális, sőt globális piaci félelmeket tükröz, és a devizapiaci intervenció "csak annyit jelentene, mintha valaki egy közeledő vonat elé állna".
Ash szerint ebben a helyzetben egy lehetőség marad, a visszatérés az IMF-hez. A piacok egyértelműen értékelnék ezt a lépést, és ezzel elejét lehetne venni a kamatemelésnek is. Az RBS elemzője elismeri ugyanakkor, hogy ez olyan fordulatot jelentene a kormány számára, amelyet "nehezen lehetne eladni" a választóknak, különösen azután, hogy a kormány milyen jelentőséget tulajdonított eddig a független gazdaságpolitikai irányvonalnak.
Kedden az ÁKK sikeresen bocsátott ki 40 milliárd forintnyi 3 hónapos állampapírokat, igaz, jelentősen növekvő hozamszint mellett. A hozamok igen széles intervallumban mozogtak. A minimális hozam 6,44, a maximális 7,08, míg az átlagos hozamszint 6,71 százalékon alakult. A hozam 24 bázisponttal emelkedett a hétfőni másodlagos piacon kialakult referenciahozamhoz képest, valamint 48 bázispontos hozamemelkedés következett be a múlt heti, hasonló futamidejű kibocsátáshoz viszonyítva. Látható, a piac továbbra is kamatemelést áraz.
Megszólalt az MNB - Kamatemelés jöhet
A monetáris tanács nem változtatott a jegybanki alapkamat 6 százalékos szintjén kedden, de megjegyezte: amennyiben az európai pénzügyi piacokat jellemző kockázatkerülés növekedése tartósnak bizonyul, szükségessé válhat a monetáris kondíciók fokozatos szigorítása.
A testület megítélése szerint a forint elmúlt időszakban tapasztalt leértékelődése nincs összhangban a magyar gazdaság fundamentumaival - tette közzé az MNB honlapján.
Az elmúlt hetekben az eurozóna adósságválsága következtében az európai pénzügyi piacok szinte minden szegmensében jelentősen emelkedtek a kockázati felárak, ami a közép-kelet-európai régió országaiban az árfolyam gyengülésével is együtt járt. A túlzott adósságot felhalmozó országok nem kerülhetik el a költségvetési megszorítást, a belföldi kereslet visszafogásával együtt járó gyors alkalmazkodást.
Magyarországon ez a folyamat már évekkel korábban megkezdődött, így előtte járunk azoknak az országoknak, ahol még csak most kell meghozni a költségvetési helyzet egyensúlyának helyreállításához szükséges fájdalmas döntéseket. A belföldi megtakarítások jelentős növekedése révén immár tartósan többletet mutat mind a folyó fizetési mérleg, mind az ország nettó finanszírozási képessége - olvasható az MNB közleményében.
A kormány erős kötelezettséget vállalt a 3 százalék alatti költségvetési hiánycél mellett. Az erős kormányzati és külső pozíció megteremti az alapját az eladósodottság leépítésének. Ezért a Monetáris Tanács nem tartja indokoltnak, hogy az eurozónában kialakult dósságfenntarthatósággal kapcsolatos aggodalmak a magyar gazdaságra is átterjedjenek, és leértékelődési nyomást gyakoroljanak az árfolyamra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.