„Bár a kormány ragaszkodik ahhoz, hogy a piacról finanszírozza magát, a bizonyítékok azt mutatják, hogy ez igen ingatag” – mondta a Bloomberg hírügynökségnek Bebesy Dániel, a Budapest Alapkezelő portfolió-menedzsere, aki 1,5 milliárd dollárt kezel.
Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) nem tudta eladni a felajánlott 50 milliárd forintnyi kincstárjegyet. Az elsődleges forgalmazók nem jegyezték le a papírokat.
Ha IMF-védőhálója lenne Magyarországnak – mint Romániának vagy Lengyelországnak –, akkor biztonságosabb lenne a költségvetés finanszírozása – mutatott rá Bebesy. A piaci finanszírozás száradása esetén az IMF-hitellel finanszírozható lenne az adósság.
Célkeresztben Magyarország: A világ legrosszabb devizája a forint
Az ÁKK délutáni adatai szerint a hozamok intenzíven emelkedtek hétfőn. A 3 hónapos kincstárjegyek hozama a másodlagos piacon 4 bázisponttal ugrott 6,47 százalékra, a 6 hónapos kincstárjegyek referenciahozama 13 bázisponttal emelkedett 6,65 százalékra. A 12 hónap lejáratú adósságpapíroknál 9 bázispontos hozamemelkedést mért az ÁKK, 6,89 százalékos szintre ugrott a hozam.
A 2014-ben lejáró államkötvények hozama 46 bázisponttal került feljebb, 8,35 százalékra. Az 5 éves állampapírok 44 bázispontos hozamemelkedésen mentek keresztül, 8,61 százalékra került a jegyzés.
A 2022-ben lejáró (10 éves állampapír) hozama 0,31 bázisponttal, 8,64 százalékra ugrott. A 15 éves papírok hozama 30 bázisponttal ugrott, 8,64 százalékra.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.