BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

ÁKK: Nem számolunk pánikszerű állampapír-eladással

10 milliárd forinttal a terv alatt, 30 milliárd forintnyi 12 hónapos kincstárjegyet értékesített az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK). Az adósságkezelő kénytelen volt 8 százalék feletti hozammal is eladni papírokat.

Az ÁKK kénytelen volt visszavágni a 40 milliárd forintos kibocsátási tervet, mert a piaci szereplők nem mutattak jelentős érdeklődést a 12 hónapos kincstárjegyek iránt. Az elsődleges forgalmazók 57,46 milliárd forintnyi kincstárjegyre jelentkeztek be, vagyis a lefedettséget 1,4-szeres az eredeti tervhez képest. Vélhetően az is szerepet játszhatott, hogy csak az elfogadott ajánlatok mennyiségének csökkentésével tudta viszonylag alacsonyan tartani a maximális és az áltagos hozam közötti különbséget az adósságkezelő.

A minimális hozam 7,4, a maximális 8,05 százalékon alakult, amely igen széles intervallumot jelent, és tükrözi a bizonytalanságot is. Az átlagos hozam 7,91 százalékon alakult. Ez 62 bázispontos hozamemelkedést jelent a két héttel ezelőtti aukcióhoz képest. A tegnapi, másodlagos piacon kialakult hozamszinthez képest 58 bázispontos az ugrás.

Tegnap a Standard & Poor’s a befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába minősítette le Magyarország adósságát. Az S&P a második hitleminősítő ügynökség, amely megvonta Magyarországtól a befektetési adósminősítését.

A CIB Bank vezető közgazdásza szerint a piac már korábban beárazta a negatívumok egy jelentős részét. „Ha azonban a kormány továbbra is rugalmatlan marad a jegybanktörvényt és általában az IMF-EU kifogásait illetően, a CDS-jegyzésár egy mostaninál is magasabb szinten rögzülhet, valamint a hozamok megugrása tartósnak bizonyulhat” – mutatott rá Barta György. Mindez újabb aukciók lefagyásához vezethet, ami már erőteljesebb nyomást helyezne a hazai gazdaságpolitika irányítóira, mind a fiskális, mind a monetáris oldalon – magyarázta az elemző.

Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) 2012. évi kibocsátási tervének egyik fő eleme, hogy megvalósuljon a teljes körű piaci finanszírozás - közölte az ÁKK csütörtökön. Jövőre a tervezett nettó finanszírozási igény várhatóan 674 milliárd forint, ezzel szemben várhatóan 643 milliárd forint lesz a nettó piaci kibocsátás. A nettó kibocsátás 95 százaléka, 613 milliárd forint a forintpiacon valósul meg a tervek szerint.

Devizából az állam nem tervez 2012-ben nettó forrásbevonást, a tervezett 4 milliárd euró értékű piaci devizaforrás bevonás, illetve a 800 millió euró várható projektfinanszírozó hitelfelvétel a mintegy 4,8 milliárd eurós lejáró devizatartozást refinanszírozza. A teljes bruttó kibocsátás várhatóan 7 százalékkal csökken 2011-hez képest, mintegy 4.589 milliárd forint lesz. Az összes bruttó kibocsátás 69 százaléka forint, 31 százaléka deviza.

"A finanszírozási terv készítésénél azzal számoltak, hogy 2012-ben olyan lesz a befektetői hangulat, mint az idén" - mondta Borbély László András, az ÁKK vezérigazgató-helyettese a csütörtöki sajtótájékoztatón. Hozzátette: ha így lesz, akkor ez a finanszírozási terv teljesíthető. "Nem gondoljuk, hogy pánikszerű eladás lesz a piacon, mint ahogy a Moody''s lépése után sem következett be" - mondta annak kapcsán, hogy a Standard & Poors tegnap befektetésre nem ajánlott kategóriába sorolta át Magyarországot.

November végén a Moody''s hasonló lépése után megugrottak a hozamok, de érdemi külföldi állampapír-állomány csökkenésre nem került sor. A külföldi befektetők tisztában voltak a leminősítés veszélyével, mondta Borbély László András, hiszen mind a három nagy hitelminősítő már hosszabb ideje negatív kilátást csatolt a magyar minősítéshez. A magyar állampapírokat nagy mértékben magasabb kockázatú, magasabb hozamú, fejlődő piaci alapok tartják, ezeket a mostani gyengébb minősítés sem kényszeríti eladásra.

Az IMF-megállapodással kapcsolatos kérdésre Töröcskei István, az ÁKK vezérigazgatója hangsúlyozta, hogy a piac stabil, a megállapodásra elsősorban azért van szükség, hogy a növekedéshez egyfajta stabil hátteret biztosítsunk. Nem az összegen van a hangsúly, tette hozzá a megállapodás tervezett vagy szükséges nagyságát firtató kérdésre.

Az ÁKK törekszik arra, hogy fenntartsa és növelje a finanszírozási tartalékot. Jelenleg még az előző IMF-EU hitelből lehívott, de fel nem használt rendelkezésre álló tartalék meghaladja az egymilliárd eurót, ami jövő év végére - a bankoknak kikölcsönzött összegek visszatörlesztése után - 1,5 milliárd euróra nő, mondta Borbély László András.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.