BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyorsan apad az alapok vagyona

Decemberben több mint 74 milliárd forintot vontak ki a befektetési alapokból, ebben azonban a nyugdíjpénztáraktól átvett vagyon visszaváltásának éppúgy szerepe lehetett, mint a végtörlesztéseknek, amelyek hatása egyelőre jóval kisebb annál, amit vártak. A befektetési piac sorsa az idén az államadósság finanszírozhatóságán múlik.

Decemberben a gyengélkedő forint és állampapírpiac rányomta a bélyegét a befektetésialap-szektorra, emellett a végtörlesztéseknek is vagyoncsökkentő hatása volt – írja a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetsége (Bamosz) legfrissebb jelentésében. A zártkörű alapok vagyona is megfogyatkozott azonban a tavalyi év utolsó hónapjában, az átadott nyugdíjvagyon egy része ugyanis befektetési alapokban volt, amelyek egy részét az állam decemberben visszaváltotta.

Mindennek köszönhetően a Bamosz-tagok által kezelt befektetési alapok összvagyona 85 milliárd forinttal csökkent decemberben, ami nagyrészt a 74 milliárd forintos nettó visszaváltásokból, kisebb részben pedig az árfolyamok kedvezőtlen alakulásából adódott. Az év végén az alapkezelők így összesen 3 261 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban. A vagyon 2,5 százalékát kitevő egy hónapon belüli csökkenést azonban az alapkezelők nem tekintik különösebben vészesnek. „A végtörlesztés miatt 200-300 milliárd forintos tőkekivonásra számítottunk. Lehetséges persze, hogy január végéig még mindez bekövetkezik, de az eddigi adatok alapján kijelenthető: nem a befektetési jegyeket használta fel a lakosság elsősorban a devizahitelei visszafizetéséhez” – mondta lapunknak Temmel András, a Bamosz főtitkára.

További részletek a szerdai Világgazdaságban

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.