Tavaly augusztusban óriási hangulatromlás következett be a nemzetközi piacokon, miután az euróövezeti szuverén adósságválság egyre mélyült, és tovább fertőzött. A forint ugyanakkor stabil tudott maradni, a 270-280 közötti tartományban mozgott.
Szeptemberben egyre inkább érintette a feltörekvő, illetve a közeép-európai országokat is az adósságválság. Az eurózóna gazdaságának lassulása azt vetítette előre, hogy azokban az országokban sem lesz rózsás a helyzet, amelyek jelentősen függnek a valutauniótól. Ebben a negatív környezetben érkezett a végtörlesztési terv, amely egyrészt, mint belföldi bizonytalansági tényező lépett fel, másrészt érzékenyebbé tette a hazai devizát a nemzetközi hullámokra.
A végtörlesztés bejelentés után egymást érték azok az elemzői vélemények, miszerint el kell adni a forintot, és 290-300-as célárfolyamok jelentek meg az euró/forint kapcsán. A piaci szereplők attól tartottak, hogy jelentős devizaigény lép fel a végtörlesztés miatt, ezt később az MNB enyhítette a devizatartalék rendelkezésre bocsátásával. Október végén az eurót már 300 forinton jegyezték. Mindenellett, a nemzetközi környezet sem lett kedvező.
A kormányzat „nem ortodox” intézkedéseit a nemzetközi hitelminősítő ügynökségek „kiszámíthatatlannak” látták, és hiába jelentette be a kormányzat, hogy újra tárgyalások kezdődnek az IMF-fel, a Moody’s Investors Service bóvliba vágta Magyarországot. A piac erre már számított, azonban a forint új történelmi mélypontra szakadt november végén, 318-as kurzus alatt.
Decemberben a Standard & Poor’s, a világ legnagyobb hitelminősítő ügynöksége is bóvliba vágta Magyarországot, nagyrészt arra a véleményére hivatkozva, hogy egyre inkább kiszámíthatatlan a kormányzat gazdaságpolitikája.
A kormányzat ugyanakkor még ebben a környezetben is elfogadta a vitatott jegybanktörvényt, valamint a stabilitási törvényt. Az EU-IMF-delegáció azért utazott haza az informális tárgyalásokról, mert veszélyben látták a központi bank függetlenségét. A törvény elfogadása jelentős veszélyt jelent a tárgyalások folytatására nézve, illetve a megállapodásra.
Ebben az évben viszonylag kedvezően alakult a nemzetközi környezet, a forint ugyanakkor nem tudott a hangulattal mozogni. Sőt, január 4-én újabb mélységgel ismerkedett meg, 320,3-as szint felett.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben azt írta, hogy „forintárfolyam szerdán jól láthatóan nem a gazdaságpolitikára reflektál, hanem a közeljövőben megkezdődő tárgyalásokra a Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval”.
Fellegi Tamás, a magyar delegáció vezetője a Figyelőnek adott nyilatkozatában úgy fogalmazott, hogy a kormány kifejezett szándéka a gyors megállapodás, nem kívánják elhúzni a tárgyalásokat.
Pleschinger Gyula, az NGM államtitkára ugyanakkor szerdán azt mondta, hogy nem lenne tragédia, ha nem állapodnánk meg az IMF-fel.
Orbán Viktor miniszterelnök néhány nappal ezelőtt pedig úgy fogalmazott, hogy IMF-megállapodás nélkül is megállunk a saját lábunkon, mivel a 2012-es költségvetés egy figyelemre méltó alkotás.
Egyrészt, a befektetők nem biztosak abban, hogy az EU/IMF delegációja hajlandó lesz-e tárgyalni Magyarországgal annak tükrében, hogy a Parlament elfogadta az általuk kritizált törvényeket. Másrészt, a nyilatkozatok alapján nem egyértelmű, hogy Magyarország mindenképp a megállapodásra törekszik. A bizonytalanságok tükrében nem meglepő a forint hanyatlása. Amennyiben további negatív információk jelennek meg Magyarország – illetve a várhatóan esedékes tárgyalások – kapcsán, akkor újabb mélységekbe kerülhet a forint.
A forint tavaly augusztus eleje óta több mint 18 százalékot esett az euróval szemben. A lengyel zloty ugyanebben az időszakban 12 százalék körüli gyengülést szenvedett el, ugyanakkor a lengyel jegybank intervencióval védi a zloty árfolyamát. Az MNB az utóbbi két hónapban 50-50 bázispontos kamatemeléssel próbálta védeni a forintot, azonban ez sem segített elkerülni az új mélypontot. A cseh korona tavaly augusztus óta kevesebb mint 7 százalékot esett, míg a román lej 2,5 százalékot gyengült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.