BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tovább zsugorodik a magyarországi bankszektor

Változatlanul rendkívül alacsony szinten áll a magyarországi bankok üzleti aktivitása, és továbbra is zsugorodik a szektor – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) adataiból.

A részvénytársasági formában működő hitelintézetek mérlegfőösszege 27 185 milliárd forintot tett ki a második hónapban, amely 1,67 százalékkal – bő 460 milliárd forinttal – alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Mindez azt jelenti, hogy – az árfolyamváltozások okozta kilengésektől eltekintve – szinte folyamatos zsugorodás következtében nagyjából a 2008 szeptemberi méreténél jár a kereskedelmi banki szektor.
Az eszközállomány csökkenéséért – nem meglepő módon – a hitelezés visszaesése a felelős.

A felügyelet statisztikái szerint február végén összesen 16 227 milliárd forintnyi hitel szerepelt a hazai bankok mérlegeiben, amely bő hat százalékkal elmarad a bázisidőszakitól. Ez több mint ezer milliárdos visszaesést jelent egy év alatt, ami a végtörlesztés hatását figyelembe véve is komoly csökkenés. A statisztika szerint a hitelállományok mind a lakossági, mind a vállalati portfólió­ban zsugorodtak: előbbi 5,5, utóbbi 11,6 százalékkal lett ­kisebb egy év alatt.

Ezzel együtt járt a devizahitelek mennyiségének, illetve piaci súlyának mérséklődése is: összes állományuk 10 745 milliárd forintot tett ki a második hónapban, amely majdnem tíz százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál.

A forrásoldalon viszont pontosan ellentétesen alakult a helyzet, hiszen mind a válla­lati, mind a lakossági betéteknél szerény, de stabil növekedés mutatkozott. A lakossági betétállomány a februárig tartó egy év alatt 1,23 százalékkal, 6 013 milliárd forintra nőtt a bankoknál, míg a vállalatoknál bő 4 százalékos emelkedést ­regisztrált a PSZÁF.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.