EUR/HUF (285,00 – 288,00): A tegnapi EKB kamatdöntés miatti dollár erősödés most nem gyengítette, hanem 285,50-ig erősítette a forintot, ami főleg a carry-hatás számlájára írható. Délután négykor publikálták az első hat hónap költségvetési folyamatainak alakulását: fél év alatt az egész évre tervezett hiány közel 90 százaléka teljesült. Ez a tény, és a jövő évi költségvetést övező bizonytalanságok, illetve az MNB véleményének publikálása a tervezett tranzakciós adóról, már sok volt a piacoknak, rövid idő alatt két egységet gyengült az árfolyam. Az MNB-t érintő tranzakciós adó tervezete hatással lehet az IMF/EU tárgyalásokra, mivel egyrészt a kormánynak kötelessége lett volna az EKB-val egyeztetni, másrészt az adóból befolyó bevétel nem jelent valódi egyenlegjavulást, sőt 2014-ben már egyenlegrontó hatása lesz.
Ma reggel kisebb gyengüléssel kezdtünk, amit a vártnál sokkal jobb ipari termelői adat, és az MNB törvény módosításának elfogadása fordított meg. Váratlan impulzusok hiányában gyakorlatilag a tegnapi sávban várható a mai kereskedés is.
EUR/USD (1,2330 – 1,2470): Bár az EKB meglépte a piacok által várt kamatcsökkentést, mind a referencia, mind a betéti kamat esetében (így az utóbbi szintje 0 százalék lett), és az amerikai új munkahelyek alakulását mutató ADP index is messze a várt fölött alakult. A piacok nem fogadták kitörő lelkesedéssel az EKB döntését, az euro 1,2360-ig gyengült a döntés bejelentésekor az 1,25 fölötti szintekről. A kamatok csökkentése nem oldja meg a periféria országainak problémáit, illetve a hitelezés felfutását sem segíti, mivel alapvetően a bizalom hiánya miatt nem hiteleznek a bankok. A döntést követő tájékoztatón Draghi elnök úr újra megerősítette, hogy nem terveznek újabb lépéket a periféria országok kötvénypiacainak megsegítése érdekében. A problémák megoldása így egyedül a politikusokra marad, akik legközelebb a jövő heti EU Group találkozón tehetnek lépéseket, de ismerve a döntéshozatal hatékonyságát ez nem fog gyorsan menni.
A Fed által árgus szemekkel figyelt tegnapi munkaerő piaci adat a vártnál sokkal jobb lett, így a QE3-ban reménykedők kedve is elromlott, ráerősítve a dollár erősödésére. A mai nap fő adata az amerikai NFP index, de a piaci szereplők már eleve a mezőgazdaságon kívüli munkahelyek növekedését várják. Egy negatív meglepetés azonban pozitívan hathat a kockázatvállalásra, de erre kicsi az esély, így a legfőbb devizapár maradhat az 1,23-1,25-ös sávban.
CHF/HUF (237,00 – 240,00): Tegnap a délutáni hirtelen forintgyengülés hatására 239,50 közelébe került az árfolyam. A nem túl optimista hangulat ellenére a frank már nem tud tovább erősödni, mivel a svájci jegybank által meghatározott 1,20-as árfolyam korlát közelében tartózkodik, így a devizahitelesek „kedvencének” mozgása továbbra is az EURHUF alakulásától függ.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.