Januártól indulhatott volna el a pénznyerő automaták szerveralapú üzemeltetése Magyarországon. A központi szerver működése felett a hatóságok teljes, valósidejű ellenőrzési lehetőséggel rendelkeztek volna. Ehhez képest egy hétfő reggeli rendkívüli kormányülésen úgy döntött a kabinet, hogy a játékautomaták működtetésének teljes megszüntetését javasolja.
Lázár János, a miniszterelnökséget vezető államtitkár indoklásul kifejtette: egyrészt a korábbi intézkedések csak részben érték el azt a célt, hogy a leghátrányosabb helyzetben élők ne pénznyerő automatákba dobálják a pénzüket, másrészt súlyos nemzetbiztonsági kockázatok is felmerültek a szerencsejáték-iparban érdekeltek tevékenységével kapcsolatban. A parlament várhatóan már ma elfogadja a Navracsics Tibor igazságügyi miniszter által jegyzett törvényjavaslatot, amely még ebben a hónapban hatályba léphet, így „a koncesszióban működő játékkaszinókat leszámítva a következő hetektől Magyarországon nem működhetnek majd pénznyerő játékgépek” – mondta az államtitkár.
A Szerencsejáték Zrt. jelenleg két ilyen kaszinóban érdekelt. A kieső költségvetési bevételeket a kormány az online szerencsejáték megadóztatásából fedezné. A kabinet a korábbi 25 ezer játékgép helyett ma 4500 működő automatáról tud, a szakma ellenben legfeljebb 1500-ról. A pénznyerő automaták üzemeltetése után fizetendő játékadóból a kormány 37,2 milliárd forint bevétellel számolt 2012-ben, ez csaknem megegyezik a 2011-es 33,15 milliárd forintos előírással.
„Döbbenten és értetlenül áll a nyerőgép iparág összes szereplője a rendkívüli kormányülésen született döntés előtt” – mondta lapunknak a Magyar Szerencsejáték Szövetség (MSzSz) elnöke. Schreiber István szerint a jogállamiság alapkövetelménye a jogbiztonság és a kiszámíthatóság, ezért érthetetlen számára, hogy az Orbán-kormány által hozott szerveralapú üzemeltetést biztosító törvényt és júniusi végrehajtási rendeletét, amelyre a piac már fel is készült, miért akarják megszüntetni. „Közel 1200 magyar vállalkozás készült, befektetett, rengeteg pénzt ölt az átállásba. Engedély és audit előtt állnak a szerverüzemeltetők, akik az alapján jártak el, amire a jogalkotó lehetőséget adott” – fogalmazott Schreiber István. Hozzátette: egyetlen uniós tagállamban sincs betiltva a helyhez kötött szerencsejáték, ezért nem érti, miért kell egy eddig komoly költségvetési tételt jelentő ágazati tevékenységet betiltani. Egy felmérésük szerint az ötezer fő alatti településeken a játékhajlam 1 százalék körüli és a játékra fordítható összeg havi 2 ezer forint körül mozog.
A kormány döntése azért is váratlan, mert Nemzetgazdasági Minisztérium nemrég még azt ígérte: néhány hónapon belül elindulhat a szerveralapú szerencsejáték-üzemeltetés Magyarországon, az engedélyezési eljárást pedig felgyorsítják. Az első központi szerencsejátékszerver-üzemeltető (Webgam Központi Játékszerver) már a folyamat végén járt. A WSG Kft. ügyvezetője, Szabó József még bízik benne, hogy a kormány újragondolja szándékait és a benyújtott javaslatot vagy módosítják, vagy a Fidesz frakció elutasítja azt és érvényben marad az eredeti jogalkotói szándék.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.