Varga Mihály reggel megjelent interjújában igen sok mindent érint a magyar gazdasággal kapcsolatban. A forint árfolyomát is érintették a beszélgetésben, és az új miniszter újfent megerősítette: nem akar gyengébb forintot a kormány. A forint mellett a devizahitelekkel kapcsolatban viszonylag piacnyugtató információk hangzottak el (csak olyan eszközt lehet alkalmazni, amelyek az elmúlt években már bevezetésre kerültek), míg a költségvetéssel kapcsolatban a miniszter továbbra is optimista: szerinte egyelőre nem kell kiigazító csomagon gondolkodni. Az MNB-vel kapcsolatban azonban már érdekesebbek voltak a miniszter szavai, hiszen arról beszélt, hogy a jegybanknak jobban be kellene avatkoznia a vállalati kötvénypiacon, illetve az állampapír piacon. Az interjú összességében várhatóan nem lesz lényeges hatással a piacra.
Az állampapírpiacon pénteken némi hozamemelkedést mért az ÁKK.
Nemzetközi helyzetkép:
A nemzetközi devizapiacon pénteken erősödni tudott az euró a dollárral szemben. Az EURUSD értéke 1,2899-ről 1,2929-re emelkedett, annak ellenére is, hogy a németországi IFO index a vártnál gyengébb lett. Az euró ma reggel további erősödést mutat a dollárral szemben, miután Ciprus problémáit sikerült rendezni. Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli börzéken, a nap végéig emelkedtek az indexek (Dow 0,63 százalék, Nasdaq 0,7 százalék, S&P500 0,72 százalék). Vegyesen zártak pénteken az európai piacok, nagy mozgások nem voltak (FTSE100 0,07 százalék, DAX -0,27 százalék, CAC40 -0,13 százalék).
Ázsiában ma a Nikkei 1,68 százalékot, a Hang Seng 0,57 százalékot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke nem változott érdemben. Fontosabb makroadat ma reggel nem jelent meg a Távol-Keleten.
Az árupiacon a WTI típusú kőolaj ára 94,16 dollárra nőtt ma reggel a ciprusi megállapodás után, míg az arany 1,607 dolláron stagnált. Várható, hogy az olaj ára tovább nő az elmúlt hetek gyengülése után, míg az arany esetében a megnyugodó kedélyek miatt valószínűleg csökkenhet a kurzus. Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek pluszban vannak ma reggel.
Friss hazai és nemzetközi hírek:
Vasárnap éjszaka megszületett a ciprusi megállapodás, az egyezség értelmében felszámolják a Popular Bankot (Laiki), és az ott található 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik a Bank of Cyprus-ba. A 100 ezer eurónál nagyobb, nem biztosított betéteket pedig befagyasztják, és ezekből fizetik az adósságokat. A betétesek veszteségei akár a 40 százalékot is elérhetik.
Heti kitekintő:
USA: folytatódik a héten az ingatlanpiaci statisztikák közzététele és fontos konjunktúra-indikátorok is lesznek. Kedden a tartós cikkek rendelésállományának és az új lakás-értékesítéseknek a februári adatait teszik közzé. Szintén kedden ismerhetjük meg az S&P Case-Shiller lakásárindex januári adatait és a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének márciusi statisztikáit. Szerdán a függőben lévő lakásértékesítések februári számait publikálják. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a tavalyi negyedik negyedéves GDP végleges számait és a Chicagói PMI márciusi adatait teszik közzé. A hét pénteken a személyi jövedelmek és kiadások februári statisztikáival és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges márciusi számaival zárul.
Magyarország : A héten a legfontosabb esemény az új monetáris tanács első kamatdöntése lesz. A keddi ülésen újabb 25 bázispontos kamatvágás várható, amivel az alapkamat soha nem látott szintre, 5 százalékra csökkenhet. Az infláció évek óta első ízben a 3 százalékos cél alá került februárban, így az eddigi csökkentéseket figyelembe véve furcsa lenne, ha itt állna meg a tanács. Ráadásul az új alelnök, Balog Ádám a napokban nem is annyira burkoltan bejelentette a jövő keddi kamatdöntés kimenetelét, mikor a forintgyengülésre reagált. Az új, nem konvencionális eszközökkel kapcsolatban konkrét bejelentést még várhatóan nem fogunk hallani, de a Bank of England „funding for lending” programjával kapcsolatban a jegybank már most tehet valamilyen utalást. Az új inflációs jelentés előrejelzései szintén érdekesek lehetnek.
A kamatdöntésen kívül fontosabb makroadatok is lesznek a héten. Csütörtökön teszik közzé az MNB a tavalyi negyedik negyedéves fizetési mérleg adatokat. Várakozásunk szerint a mérleg többlete 150 millió euróra csökkenhetett a harmadik negyedéves 780 millió euróról, ami mögött a külkereskedelem negyedik negyedévben látott csökkenő többlete állhatott. Szintén csütörtökön teszi közzé a KSH december-februári munkanélküliségi adatokat, míg péntek reggel az ipari termelői árak februári számait ismerhetjük meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.