BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

"Zászlószerű" alakzat a forint grafikonján

Még mindig gyenge szinteken tartózkodik a forint, de egyelőre nincs további gyengülés – írják az Erste elemzői. Ma reggel inkább némi erősödés látszik, 306 forint körül áll az euró kurzusa reggel. Az elmúlt egy hónapban egyébként egy „zászlószerű” alakzat kezdett kibontakozni a grafikonon, ami akár további forintgyengülést is jelenthet. Azonban a forint továbbra is túladott (azaz az euró túlvett), ez pedig kissé gyengíti az alakzat „erejét”. Nagyon sok függ attól, hogy milyen magyar politikusi, jegybanki nyilatkozatok látnak napvilágot a közeljövőben, mert ezek a nyilatkozatok a technikai képből levonható következetéseket nagyban átrajzolhatják.

Varga Mihály reggel megjelent interjújában igen sok mindent érint a magyar gazdasággal kapcsolatban. A forint árfolyomát is érintették a beszélgetésben, és az új miniszter újfent megerősítette: nem akar gyengébb forintot a kormány. A forint mellett a devizahitelekkel kapcsolatban viszonylag piacnyugtató információk hangzottak el (csak olyan eszközt lehet alkalmazni, amelyek az elmúlt években már bevezetésre kerültek), míg a költségvetéssel kapcsolatban a miniszter továbbra is optimista: szerinte egyelőre nem kell kiigazító csomagon gondolkodni. Az MNB-vel kapcsolatban azonban már érdekesebbek voltak a miniszter szavai, hiszen arról beszélt, hogy a jegybanknak jobban be kellene avatkoznia a vállalati kötvénypiacon, illetve az állampapír piacon. Az interjú összességében várhatóan nem lesz lényeges hatással a piacra.

Az állampapírpiacon pénteken némi hozamemelkedést mért az ÁKK.

Nemzetközi helyzetkép:

A nemzetközi devizapiacon pénteken erősödni tudott az euró a dollárral szemben. Az EURUSD értéke 1,2899-ről 1,2929-re emelkedett, annak ellenére is, hogy a németországi IFO index a vártnál gyengébb lett. Az euró ma reggel további erősödést mutat a dollárral szemben, miután Ciprus problémáit sikerült rendezni. Jó hangulatban telt a hét utolsó kereskedési napja a tengerentúli börzéken, a nap végéig emelkedtek az indexek (Dow 0,63 százalék, Nasdaq 0,7 százalék, S&P500 0,72 százalék). Vegyesen zártak pénteken az európai piacok, nagy mozgások nem voltak (FTSE100 0,07 százalék, DAX -0,27 százalék, CAC40 -0,13 százalék).

Ázsiában ma a Nikkei 1,68 százalékot, a Hang Seng 0,57 százalékot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke nem változott érdemben. Fontosabb makroadat ma reggel nem jelent meg a Távol-Keleten.

Az árupiacon a WTI típusú kőolaj ára 94,16 dollárra nőtt ma reggel a ciprusi megállapodás után, míg az arany 1,607 dolláron stagnált. Várható, hogy az olaj ára tovább nő az elmúlt hetek gyengülése után, míg az arany esetében a megnyugodó kedélyek miatt valószínűleg csökkenhet a kurzus. Mind az amerikai, mind az európai határidős indexek pluszban vannak ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

Vasárnap éjszaka megszületett a ciprusi megállapodás, az egyezség értelmében felszámolják a Popular Bankot (Laiki), és az ott található 100 ezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik a Bank of Cyprus-ba. A 100 ezer eurónál nagyobb, nem biztosított betéteket pedig befagyasztják, és ezekből fizetik az adósságokat. A betétesek veszteségei akár a 40 százalékot is elérhetik.

Heti kitekintő:

USA: folytatódik a héten az ingatlanpiaci statisztikák közzététele és fontos konjunktúra-indikátorok is lesznek. Kedden a tartós cikkek rendelésállományának és az új lakás-értékesítéseknek a februári adatait teszik közzé. Szintén kedden ismerhetjük meg az S&P Case-Shiller lakásárindex januári adatait és a Conference Board fogyasztói bizalmi indexének márciusi statisztikáit. Szerdán a függőben lévő lakásértékesítések februári számait publikálják. Csütörtökön a szokásos heti munkanélküliségi statisztikák mellett a tavalyi negyedik negyedéves GDP végleges számait és a Chicagói PMI márciusi adatait teszik közzé. A hét pénteken a személyi jövedelmek és kiadások februári statisztikáival és a Michigani Egyetem fogyasztói bizalmi indexének végleges márciusi számaival zárul.

Magyarország : A héten a legfontosabb esemény az új monetáris tanács első kamatdöntése lesz. A keddi ülésen újabb 25 bázispontos kamatvágás várható, amivel az alapkamat soha nem látott szintre, 5 százalékra csökkenhet. Az infláció évek óta első ízben a 3 százalékos cél alá került februárban, így az eddigi csökkentéseket figyelembe véve furcsa lenne, ha itt állna meg a tanács. Ráadásul az új alelnök, Balog Ádám a napokban nem is annyira burkoltan bejelentette a jövő keddi kamatdöntés kimenetelét, mikor a forintgyengülésre reagált. Az új, nem konvencionális eszközökkel kapcsolatban konkrét bejelentést még várhatóan nem fogunk hallani, de a Bank of England „funding for lending” programjával kapcsolatban a jegybank már most tehet valamilyen utalást. Az új inflációs jelentés előrejelzései szintén érdekesek lehetnek.

A kamatdöntésen kívül fontosabb makroadatok is lesznek a héten. Csütörtökön teszik közzé az MNB a tavalyi negyedik negyedéves fizetési mérleg adatokat. Várakozásunk szerint a mérleg többlete 150 millió euróra csökkenhetett a harmadik negyedéves 780 millió euróról, ami mögött a külkereskedelem negyedik negyedévben látott csökkenő többlete állhatott. Szintén csütörtökön teszi közzé a KSH december-februári munkanélküliségi adatokat, míg péntek reggel az ipari termelői árak februári számait ismerhetjük meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.