A válaszok alapján a legáltalánosabb problémát a felszámolási eljárások jelentik, ahol a vevők megnövekedett kockázati szintje a korábbiaknál nagyobb arányú jogi eljárás indítását tette szükségessé több országban. A hitelre történő értékesítés és a rendelésállomány ad különösen okot az optimizmusra és jelez fejlődést. Svédország 78,6 indexe az értékesítésnél kifejezetten kedvező jel és növekedést jelez előre a negyedik negyedév alapján.
Minden negyedévben a nemzeti CMI-k adják az európai értéket. A legutóbbi értékek közül a magyar a legpesszimistább a franciáké után. 2012. negyedik negyedévére vonatkozóan a szakemberek véleménye negatív konjunkturális és kockázati változásokat tükröz: a magyar index értéke (42,3) a korábbi végeredményekhez képest jelentős csökkenést mutat. Magyarországon a lejárt követelések aránya és a vevőállomány forgási ideje drasztikus romlást mutat a korábbi időszakok pozitív prognózisával ellentétben. 2012 utolsó negyedévének eredményei azt mutatják, hogy a magyar credit managerek a kockázati szint növekedését jelzik előre a magyar gazdaságban.
„A negatív faktorok eredménye kiemelt figyelmet érdemel: egyre több a fizetési késedelem, a szállítók egyre lassabban jutnak a pénzükhöz, ez pedig komoly bizonytalanságot okoz. A szállítói hitelezésért felelős szakemberek mindezért nem számítanak növekedésre, sokkal inkább negatív kilátásokkal néznek a jövőbe” – magyarázza Szentirmay Péter, a Magyar Credit Management Szövetség elnöke.
Az üzleti volumen alakulására vonatkozó válaszok kevésbé optimisták, mint korábban. A szállítói hitelezéssel kapcsolatos kockázat megítélése az eddigi legkedvezőtlenebb végeredményhez képest is jelentős romlást mutat. A negatív faktorok közül a vevőállomány forgásideje és a lejárt követelésállomány arányának alakulása a kockázatok drasztikus emelkedését prognosztizálják. A kockázatokat értékelő kérdések közül a limitek csökkentésével és a fizetésképtelenségi eljárásokkal kapcsolatban látszik pozitív irányú változás az előző időszakhoz viszonyítva.
A CMI 2012. év második felében látható negatív változása kedvezőtlen trendet vetít előre és beszerzési szakemberek véleménye alapján publikált Beszerzési Index (BMI) is hasonló képet mutat. Mindkét mutató értéke csökkenést mutat az év első feléhez viszonyítva és az 50 alatti értékek a negatív, visszaesést előrejelző tartományban vannak.
A CMI, mint gazdasági teljesítmény előrejelzési eszköz alapját az adja, hogy a szállítók által a vevőknek nyújtott hitelek nagyságrendje és azok feltételei nagymértékben befolyásolják a gazdasági kilátásokat - legalább annyira, mint a banki hitelezés szintjének változása. A credit managerek főként a jövő eseményeire fókuszálva hozzák meg döntéseiket, mindig szeretnék tudni mi történik, amikor 30, 60, vagy 90 nap múlva esedékessé válik a kibocsátott számlájuk. Jelentőségét kiválóan mutatja, hogy a CMI alakulásából előzetesen lehetett látni 2008-as gazdasági visszaesés előjeleit.
Magyarországon kívül Cseh Köztársaság, Franciaország, Svédország, Hollandia és az Egyesült Királyság közel ezer credit managerének véleménye hasonlítható össze akár kérdésenként, illetve a végeredmény összevethető az USA hasonló indexével, valamint az összetett euróövezeti beszerzési menedzser indexszel is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.