Két évtized alatt körülbelül 30 milliárd dollárt vittek Ciprusra orosz cégek és üzletemberek egy orosz, finn és kanadai közgazdászok által készített tanulmány szerint, amelyről a Russia Today számolt be.
Az a tény, hogy Cipruson az orosz pénz van túlsúlyban a banki letétekben és a befektetésekben, s hogy közben a ciprusi befektetések dominálnak az oroszországi külföldi befektetések között, nyilvánvalóvá teszi, hogy round-tripping-ről, azaz olyan pénzmozgásokról van szó, amelyek csak látszólag takarnak valamilyen tényleges forgalmat. Lényegében az Oroszországból kivitt pénz közel egésze ugyanoda visszakerül, befektetéséként, állapította meg cikkében Szvetlána Ledjajeva és Päivi Karhunen a helsinki Aalto egyetemről, illetve John Whalley Western Ontario egyetemről.
A Roszstat Orosz Állami Statisztikai Ügynökség tárta fel, hogy Hollandia után Ciprus a volt második legnagyobb külföldi célállomása az orosz tőkének, 2011 végéig. Egyúttal az Egyesült Királyság és Svájc mögött Ciprus volt a harmadik legnagyobb külföldi befektető Oroszországban 2005-2011. között.
A fenti közgazdászok arra jutottak, hogy a Cipruson tartott letétek fele orosz eredetű. Mennyisége 31 milliárd dollárra tehető, amiből 19 van magánbefektetők kezében, a maradék 12 milliárd pedig banki alapokból áll. Megvizsgálták, hogy az Oroszországba Ciprusról és a Brit Virgin-szigetekről áramló befektetések hogyan aránylanak a Kínából, Törökországból, Franciaországból, Svédországból, Finnországból az USA-ból származó befektetésekhez. Mint kiderült, az előbbi két országból érkező pénz 70 százalékát az ipari termelésbe fektették be, 67 százalékát pedig a kereskedelembe és a karbantartó szolgáltatásokban. (A két csoport között átfedés van, mert több befektető érintett egynél több szektorban.) A Ciprusról és a Brit Virgin-szigetekről érkező pénzek többsége az ingatlan és a pénzügyi területeken landol Oroszországban, ahol így e területek sokkal jobban függnek az offshore beruházásoktól, mint a gazdaság más részei.
A közgazdászok azt is állítják, hogy a ciprusi és a Brit Virgin-szigeteki befektetők olyan korrupciós ügyletekkel vannak kapcsolatban, amelyeknél Ciprust pénzmosási szűrőként használják. „A korrupció szintén nyilvánvaló kapcsolatban áll a pénzmosással, hiszen a korrupt köztisztviselők által ellopott eszközök használhatatlanok, hacsak azokat előtte nem juttatják be a nemzetközi pénzügyi folyamatokba úgy, hogy az eredetük már ne lehessen gyanús” – mondják a közgazdászok. Azt is hangsúlyozzák, hogy a pénzmosásra olyan jogrendszerekben van leginkább mód, amelyeknek azok ellen nincsenek szigorú intézkedéseik, viszont nagyon szigorú a banktitok védelmére vonatkozó szabályozás. Az ebben rejlő lehetőséget az olyan offshore pénzügyi központok, mint Ciprus, nagyon jól felismerték.
Vizsgálódásuk alapján az Oroszországból Ciprusra áramló pénz majdnem a fele volt annak az elmúlt két évtizedben, mint amennyi hivatalosan hagyta el az országot. Utóbbi összeg az Orosz Központi Bank adatai szerint 56,8 milliárd dollár lehet, az illegálisan kivitt pénz mennyisége pedig 25 milliárd dollár.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.