A Fed eszközvásárlási programjának várható csökkentésével, valamint két index várható módosulásával magyarázták a tőzsdenap történéseit az MTI által megkérdezett elemzők.
Kuti Ákos, az Equilor vezető elemzője szerint bejött a nap eleji jóslat: pozitív kezdés után érezhető mínuszban zárt a BUX. "A pozíciózárások miatt Európa elesett pénteken" - mondta.
A vezető elemző szerint a Magyar Telekom egyre közelebb jut ahhoz, hogy kiessen az MSCI indexből, ez pedig tudatos befektetői politikai része. A befektetők a Telekom mellett az OTP-t és a Molt is shortolják, így akarnak olcsón hatalmas profithoz jutni. "Miután a Richter már kiesett az MSCI indexből, neki állt a zászló pénteken a BÉT-en" - tette hozzá.
Rácz Balázs, az Erste Befektetési Zrt. elemzője két tényezővel magyarázta az európai tőzsdék - és a BÉT - pénteki rossz szereplését. Várható, hogy a Fed csökkenti az eszközvásárlási programját, így sok befektető erre spekulál. A másik ok pedig az, hogy a CECE index átsúlyozásával csökken a magyar vezető részvények súlya.
A Mol 400 forinttal, 2,40 százalékkal 16 300 forintra gyengült, 3,3 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP-részvények ára 160 forinttal, 3,46 százalékkal 4461 forintra esett, forgalmuk 10,1 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom árfolyama 12 forinttal, 3,64 százalékkal 318 forintra gyengült, forgalma 886,2 millió forint volt.
A Richter-papírok 310 forinttal, 0,90 százalékkal 34 800 forintra erősödtek, a részvények forgalma 1,8 milliárd forintot ért el.
A másik gyógyszeripari részvény, az Egis 668,1 millió forintos forgalom mellett 370 forinttal, 1,75 százalékkal 20 730 forintra csökkentette értékét.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1027,18 ponton zárt pénteken, ez 17,86 pontos, 1,71 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.