BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Nem tud talpra állni a forint a tegnapi gyengülés után

Tovább gyengült tegnap a forint, ma reggelre pedig már 300 fölé került a HUF/EUR devizapár. 302,5 körül látható egy szint, ha ezt áttöri a devizapár, akkor a legutóbbi csúcspont fölé emelkedne a kurzus, ez pedig komoly trendfordulós jelzés. Már körülbelül egy hete kikerült az árfolyam a március közepe óta látható csökkenő trendcsatornából egyébként – írják az Erste elemzői.

Egyre erősebb a kockázatkerülés, és ezt a forint is megérzi. Az elmúlt hetekben egyértelműen fordult a széljárás, ráadásul emögött okként már nem csupán a Fed-től várható likviditás csökkenést lehet megemlíteni. Utóbbinak esélyét egyébként növeli, hogy tegnap az S&P negatívról stabilra javította az USA adósságbesorolásának kilátását. Törökországban eközben áll a bál, ez pedig tovább rontja a hangulatot az amúgy is törékeny helyzetben. Az euró árfolyama 300 forint fölé került ebben a piaci környezetben. Eközben a piaci árazások alapján év végére már 4 százalék fölé várja a piac a jegybanki alapkamatot, miközben pár hete még 3,5 százalék alatt voltak ugyanezek a szintek.

Az állampapírpiacon folytatódott a hozamemelkedés. A 12 hónapos diszkontkincstárjegy hozama 4,4 százalékra nőtt, a teljes görbe mentén a többi lejáraton 4-19 bázisponttal nőttek a hozamok.

Nemzetközi helyzetkép:

Az EUR/USD piacon csak kisebb emelkedés volt tapasztalható, az árfolyam 1,3215-től 1,3257-ig emelkedett. Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a főbb tengerentúli indexek. Fontos makroadatok tegnap nem láttak napvilágot (Dow -0,06 százalék, Nasdaq 0,14 százalék, S&P500 -0,02 százalék). A nyugat-európai piacokon is vegyes volt a hangulat, egyedül a DAX tudott mérsékelt pluszban zárni (FTSE100 -0,19 százalék, DAX 0,65 százalék, CAC40 -0,22 százalék). Ázsiában a Hang Seng 1,06 százalékot, a Nikkei 1,13 százalékot csökkent, míg a Shanghai börze továbbra is zárva tartott. A feltörekvő piacokon az árfolyamokat főként az a hír mozgatta, miszerint az S&P hitelminősítő negatívról stabilra javította USA “AA+” hitelbesorolását. A WTI 95,7 dolláron állt ma reggel, ami némi csökkenést jelent az elmúlt három nap erősödése után. Az erősebb kereslet, különösen a finomítók és az autóhasználók oldaláról tovább emelheti az amerikai kőolaj árát. Az arany 1.377 dolláron zárt tegnap, az elmúlt hetek élénkebb kereskedése után megnyugodni látszanak a kedélyek. A határidős indexek a negatív tartományban vannak ma reggel.

Friss hazai és nemzetközi hírek:

A fogyasztói árindex májusi értéke az általunk vártnak megfelelő, 1,8 százalékos volt éves szinten Magyarországon. Havi alapon minimális, 0,1 százalékos árcsökkenés figyelhető meg. Az élelmiszerek, a ruházkodási cikkek és a szolgáltatások a vártnak megfelelő mértékben drágultak, míg az üzemanyagok ára a vártnak megfelelően, jelentős mértékben csökkent. Kisebb árcsökkenés volt megfigyelhető még a háztartási energia, a tartós fogyasztási cikkek és az alkohol és dohányáruk esetében. Az adat nem változtatja meg a képünket az inflációról: év végére valamelyest 2 százalék fölé kúszhat az árindex, éves átlagban 2,3 százalékot várunk. Egy esetleges további rezsicsökkentés miatt lefelé mutató kockázatokat látunk, de az elfojtott vállalati költségemelkedések és az esetlegesen erőre kapó kiskereskedelmi forgalom miatt a kilátások nagyon bizonytalanok. A várható kamatpályát nem ez az adat befolyásolja, hanem az elmúlt hetekben felerősödő piaci kockázatkerülés, ami miatt ma már 4 százalék feletti árazásokat lehetett ma reggel látni a piacon. Azaz, csökkenhet a tere a kamatvágásoknak az instabil hangulat miatt.

A japán jegybank nem változtatott a monetáris kondíciókon és az eszközvásárlási program paraméterein sem, ami nagyrészt megfelelt a várakozásoknak, bár voltak olyan hangok melyek szerint a jegybank meg fogja hosszabbítani a bankok számára nyújtott alacsony kamatozású hitelek futamidejét, erre azonban nem került sor. A jegybank a korábbinál optimistább hangvételt ütött meg, legutóbb még csak az export csökkenésének a megállásáról számoltak be, a friss jelentésben pedig már az export növekedése szerepel.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.