A tengerentúli tőzsdéknél gyengébb, a piacoknál viszont lényegesen jobb félévet zárt a Budapesti Értéktőzsde. Az irányadó index, a BUX 4,68 százalékot emelkedett hat hónap alatt, az amerikai tőzsdéknél ez idő alatt 10-15 százalékot nőttek az indexek, a prágai, a bécsi vagy a varsói tőzsde viszont esett az év eddigi részében. A nagypapírok közül a félév nyertese az Egis lett, amelynek árfolyama csaknem 25 százalékot emelkedett az év eleje óta. A gyógyszergyártó részvényét többen is alulértékeltnek tartották az elmúlt hónapokban, és emelték a célárára vonatkozó előrejelzéseket, illetve a Richterrel szemben felülsúlyozásra javasolták a papírt. A másik gyógyszergyár, a Richter árfolyama az első félévben éppen ellentétesen mozgott, 6,24 százalékot csökkent június végéig.
Az OTP is jól hasított az első félévben, a bankpapír 14,58 százalékot emelkedett hat hónap alatt annak ellenére is, hogy az utóbbi hetekben már inkább csak süllyedt az árfolyama a nemzetközi hírek és a hazai jogszabályváltozások hatására. Május végén 5300 forint fölött is járt részvény, azóta több mint 500 forintot csökkent az árfolyama. A szektortárs árfolyama ennél rosszabbul alakult, az FHB 7,69 százalékot esett az első félévben.
A nagypapírok közül a Mol és a Magyar Telekom is hasonlóan jártak, mindkét részvény árfolyama esett az év első felében. A Mol bő 4,5 százalékos mínuszban zárta az első félévet, a Magyar Telekom árfolyama 9,33 százalékkal került lejjebb. A távközlési cég részvényének nem tesznek jót a szektort érintő újabb megszorítások, június utolsó hetében történelmi mélypontra került az árfolyama. A kisebb forgalmú Prémium kategóriás papírok közül a félév során az ANY Biztonsági Nyomda és a Zwack részvényei értek el számottevő árfolyam-növekedést, a nagy vesztesek az Appeninn és a Pannergy voltak, amelyek árfolyama több mint 45 százalékkal csökkent.
A brókercégek és a tőzsde számára nem túl jó hír, hogy a forgalom tovább csökkent az idén, tavaly még naponta csaknem 9,9 milliárd forint értékben kereskedtek részvényekkel az azonnali piacon, az idén ez a volumen 9,36 milliárd forintra csökkent. Júniusban az átlagos forgalom 9 milliárd forint volt, ez ugyan meghaladja a tavaly júniusit, de még így is nagyon alacsony. A legnagyobb forgalmat lebonyolító brókercég a hatodik hónapban az Erste lett, az év egészét tekintve viszont még mindig a Concorde vezet valamivel több mint 350 milliárd forint értékű tranzakcióval. Az egyéb részvények – vagyis a befektetési jegyek, certifikátok, vállalati és államkötvények, kárpótlási jegyek és jelzáloglevelek – forgalmából viszont az Erste viszi el a legnagyobb hányadot, a tranzakciók csaknem kétharmadát ők bonyolítják le. A derivatív piacon a deviza kontraktusoknál a Raiffeisen Bank bonyolította le a legnagyobb forgalmat, a határidős részvénypiacon pedig az Erste Befektetési Zrt. viszi az idén a prímet.
Új kategóriák a tőzsdén
Tegnaptól új kategóriákban forognak a Budapesti Értéktőzsdén a részvények. A korábbi A és B minősítés helyett Prémium és Standard kategóriákba kerültek be a papírok. A Prémium kategóriába 12 részvény tartozik, az összes többi papír jelenleg Standard minősítésű. Ezek mellett van még egy kategória, amelyekbe a technikai bevezetések kerülnek, de ebbe most egyetlen részvény sem tartozik.
Ennek oka, hogy a technikai, „T” kategóriát tavaly szeptemberben hozták létre, de a cégek egyéves türelmi időt kaptak akkor a nyilvános kereskedés tényleges beindítására. Azok a cégek viszont, amelyeknek a részvényeivel nem történik tranzakció augusztus végéig, átsorolódnak majd a technikai kategóriába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.